XXIII Niedziela zwykła 10 września 2017r.

XXIII Niedziela zwykła 10 września 2017

1. Dzisiaj nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego o godz. 17.30.

2. Jutro przypada rocznica tragicznych zamachów w Nowym Jorku z 11 września 2001. Z powodu nienawiści 16 lat temu zginęło tylu niewinnych ludzi. Chrystus nieustannie poucza nas: „Błogosławieni ubodzy w duchu…, błogosławieni cisi…, błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości…, błogosławieni miłosierni…, błogosławieni, którzy wprowadzają pokój…”. Ale taki może być tylko ten, kto naprawdę żyje w wielkiej przyjaźni z Panem Bogiem, kto idzie drogą wiary, nadziei i miłości. Módlmy się dzisiaj także o to, aby Chrystus, którego na krzyż zawiodła miłość do każdego człowieka, przyciągnął do siebie jak największe rzesze ludzi. Prośmy o prawdziwy Boży pokój w naszych rodzinach, w naszej wspólnocie parafialnej, w naszej Ojczyźnie i na całym świecie.

3. Zachęcamy też do chwili adoracji Najświętszego Sakramentu codziennie od poniedziałku do piątku przez cały dzień.

4. W czwartek, 14 września, przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Krzyż jest naszym chrześcijańskim godłem – znakiem męki i śmierci naszego Odkupiciela. Jednak po nim nadeszło zmartwychwstanie i wniebowstąpienie. Krzyż jest więc także znakiem naszej nadziei. Pamiętajmy też, że Chrystusowym krzyżem staje się ołtarz w naszej świątyni i we wszystkich kościołach na całym świecie. Na nim podczas każdej Eucharystii Chrystus ponawia swoją paschalną Ofiarę „za życie świata”. Nasza Ojczyzna i jej dzieje znaczone są krzyżami. Jak nigdzie w Europie, zwłaszcza Zachodniej, wszędzie górują u nas krzyże. Zachowujmy je w szacunku i dbałości nie tylko przy okazji święta Podwyższenia Krzyża. Zachęcamy do licznego udziału w świątecznej Mszy Świętej.

5. W piątek, 15 września, przypada jeszcze jedno maryjne wspomnienie liturgiczne – Najświętszej Maryi Panny Bolesnej. Matka Boża od chwili poczęcia aż po krzyż na Kalwarii jest dla nas wzorem trwania przy Chrystusie, naszym Zbawicielu, nawet poprzez tak bolesne tajemnice. Uczmy się od Niej wiary, nawet wtedy gdy dotyka nas potęga zła.

6. W piątek, 15 września po Mszy świętej o godz.18.00 rozpoczyna się przygotowanie do bierzmowania dla młodzieży klas trzecich szkoły gimnazjalnej i starszej. Na Mszę i spotkanie zapraszamy także rodziców kandydatów do bierzmowania.

7. Przez trzy najbliższe tygodnie zapisujemy w zakrystii i kancelarii parafialnej dzieci na przygotowanie do I Komunii świętej oraz dorosłych na przygotowanie do bierzmowania.

8. W sobotę 16 września o godz. 6.00 wyruszamy z pielgrzymką na Święty Krzyż.

9. Także w sobotę 16 września , w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, odbędzie się dzień skupienia w ramach dwudniowych uroczystości odpustowych. Do uczestnictwa zaproszeni są wszyscy Darczyńcy-Budowniczowie Świątyni – ale i wszyscy wierni. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00 adoracją Najświętszego Sakramentu. O godz. 11.00 konferencja ks. prof. Waldemara Chrostowskiego „Opatrzność Boża w świetle Pisma Świętego”, a o godz. 12.00 Msza Święta, po której nastąpi składanie osobistych Aktów Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej.

10. W przyszłą niedzielę, 17 września, w rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę
w 1939 roku, w modlitwach pamiętajmy o wszystkich poległych w obronie naszej Ojczyzny na Wschodzie. Tego dnia rozpoczną się też kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców oraz Tydzień Wychowania. Będzie to również Dzień Środków Społecznego Przekazu.

11. W przyszłą niedzielę przypada także wspomnienie św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego. Msza święta w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie o godz. 11.00.

12. Za tydzień gościć będziemy przedstawicieli Mokotowskiego Hospicjum Świętego Krzyża, którzy powiedzą o formach jego działalności. Będzie też możliwość wsparcia tej inicjatywy ofiarami do puszek po Mszach świętych.

13. Dzisiejsza taca przeznaczona jest na potrzeby Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego św. Jana Chrzciciela w Warszawie. W imieniu społeczności seminaryjnej składamy wszystkim ofiarodawcom serdeczne Bóg zapłać.

14. W tym tygodniu patronują nam:

• 13 IX – św. Jan Chryzostom (ok. 349-407), biskup i doktor Kościoła, który zasłynął jako wielki obrońca czystości wiary i moralności, kaznodzieja i pisarz, obrońca ubogich;
  • 16 IX – św. Korneliusz, papież, i św. Cyprian, biskup; obydwaj gorliwie bronili wiary chrześcijańskiej i ponieśli śmierć męczeńską w połowie III wieku.

15. W ostatnim tygodniu zmarła nasza parafianka śp. Waleria Wartałowicz. Polećmy ją Miłosiernemu Bogu. Wieczny odpoczynek…