XXI Niedziela zwykła 27 sierpnia 2017r. Ogłoszenia duszpasterskie

XXI Niedziela zwykła 27 sierpnia 2017

1. Wakacje, urlopy dobiegają końca. Na progu nowego roku szkolnego apelujemy o dołożenie wszelkich starań, aby uczestnictwo dzieci i młodzieży w katechezie szkolnej było od samego początku pełne świadomego zaangażowania. Wzrost wiary i wrażliwość na prawo Boże nie dokonują się okazjonalnie, ale przez systematyczne słuchanie i rozważanie słowa Bożego na katechezie i podczas niedzielnej Eucharystii, która stanowi osobiste spotkanie z Panem na łamaniu chleba.

2. Zapraszamy dzieci i młodzież, rodziców, nauczycieli i wychowawców na specjalną Mszę Świętą w naszym kościele w dniu 4 września, w poniedziałek o godz. 9.00, podczas której będziemy prosić o Boże błogosławieństwo na czas zdobywania wiedzy i kształtowania charakterów, na czas umacniania wiary, budowania naszej przyjaźni z Panem Bogiem i z bliźnimi.

3. Przy tej okazji przypominamy rodzicom, że edukacja szkolna i katechetyczna powinna być przedmiotem ich szczególnej troski. Rodzina jest pierwszym miejscem, w którym dzieci zdobywają wychowanie także religijne. Szkoła, katecheza i Kościół nigdy nie zastąpią rodziców. Podczas sakramentalnego ślubowania małżonkowie zobowiązywali się do katolickiego wychowania potomstwa, co potwierdzili podczas chrztu dziecka. W najbliższych dniach będziemy modlić się o to, aby wszyscy rodzice temu zadaniu podołali.

4. W tym tygodniu patronujĄ nam:

• 28 VIII – św. Augustyn (354-430), syn św. Moniki, po nawróceniu został biskupem
    i wybitnym teologiem; w uznaniu dla jego ciągle aktualnych przemyśleń teologicznych obwołano go doktorem Kościoła;

• 29 VIII – św. Jan Chrzciciel, którego męczeństwo wspominamy. Jest to drugie wspomnienie w kalendarzu liturgicznym tego świętego po czerwcowej uroczystości jego narodzenia (24 VI). Za swoją bezkompromisową postawę Jan Chrzciciel, podobnie jak inni prorocy, a później Apostołowie, zapłacił najwyższą cenę. Tego dnia będziemy prosić go o ład moralny w naszych rodzinach, wspólnotach i w całym naszym narodzie.

• 1 IX – bł. Bronisława (1204-1259), dziewica, norbertanka pochodzącą z polskiego rodu Odrowążów.

5. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Tym bardziej zachęcamy wszystkich do skorzystania z sakramentu pokuty, aby z czystym sercem rozpocząć nowy rok szkolny i katechetyczny. W naszym kościele będzie taka możliwość w piątek od godz. 15.15 do 18.00. Z sakramentami świętymi odwiedzimy w pierwszy piątek i pierwszą sobotę chorych i seniorów naszej wspólnoty parafialnej.

6. Zachęcamy też do chwili adoracji Najświętszego Sakramentu codziennie od poniedziałku do piątku przez cały dzień oraz modlitwy o dobrą pogodę dla pracujących na roli, aby mogli kontynuować zbiory plonów. W pierwszą sobotę miesiąca nasze osobiste i wspólnotowe intencje przedstawimy Niepokalanemu Sercu Maryi.

7. Pierwszy piątek miesiąca przypada dokładnie 1 września, będzie to również 78. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. Naszą powinnością jest pamięć o poległych w obronie Ojczyzny w latach 1939-1945 na frontach i w obozach oraz o pomordowanych przez braci po skończonej wojnie w więzieniach politycznych. Podczas piątkowej Mszy Świętej o godz. 8.00 i pierwszopiątkowego nabożeństwa będziemy prosili Pana, aby ofiara ich życia nie była daremna.

8. W ostatnim tygodniu zmarł nasz parafianin śp. Lech Wiński. Polećmy go Miłosiernemu Bogu. Wieczny odpoczynek…

Dziękując Panu Bogu za błogosławiony czas wakacji i odpoczynku wyznawajmy Go jako Mesjasza i Zbawiciela.