XIX Niedziela zwykła – 13 sierpnia 2017 r.

XIX Niedziela zwykła 13 sierpnia 2017

1. Przeżywając w tym roku 100-lecie objawień fatimskich zapraszamy dzisiaj na kolejne Nabożeństwo Fatimskie, które rozpoczniemy Różańcem o godz. 17.20. Po Mszy świętej o godz.18.00 procesja z figurą Matki Bożej dookoła kościoła.

2. W najbliższy wtorek, 15 sierpnia, będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Pana Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Ta proklamacja dogmatu była przypieczętowaniem starodawnej tradycji. Już w V wieku obchodzono bowiem w Kościele święto Wniebowzięcia właśnie 15 sierpnia.

3. W Polsce ta uroczystość znana jest i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na wtorkową liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną tu pobłogosławione podczas świątecznych Mszy Świętych. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Panu Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. Dlaczego właśnie w tę uroczystość w kościele błogosławimy zioła i kwiaty? Bo dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja – Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Pana Boga. Na wzór Maryi mamy starać się być ludźmi wniebowzięcia – tymi, którzy świadomie i zdecydowanie podążają ku niebu. Msze święte jak w każdą niedzielę.

4. Wraz z wtorkowym świętem maryjnym tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku, a także myślimy o naszych siłach zbrojnych, o polskim wojsku, które tego dnia ma swoje święto. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają – doświadczamy tego naocznie. Polecajmy Królowej Polski losy naszego narodu.

5. Przez ostatnie dni myśli i serca nas, Polaków podążają razem z tłumami pielgrzymów na Jasną Górę, gdzie od wieków z głęboką wiarą wspólnie zanosimy do Matki Bożej, Królowej Polski, nasze sprawy narodowe, sprawy naszych rodzin i osobiste. Dziękujemy za tyle dowodów Jej wielowiekowej opieki nad naszą Ojczyzną wśród wielu zawirowań historii, także tej najnowszej. Wszystkich, którzy nie mogą wyruszyć na pielgrzymie szlaki, zachęcam do pielgrzymki duchowej, choćby poprzez nawiedzenie naszej parafialnej świątyni, adorację, modlitewny przystanek. Możliwości mamy naprawdę wiele.

6. Jak co roku, w drugą sierpniową niedzielę wspieramy ofiarą złożoną do puszki po Mszy świętej KUL i szkoły katolickie.

7. W tym tygodniu patronują nam:

• 14 VIII – św. Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941), franciszkański kapłan i męczennik obozu w Auschwitz, który oddał życie za współwięźnia; jest to jeden z najbardziej znanych świętych na świecie; ogarnięty pragnieniem zdobycia całego świata dla Maryi szerzył Jej cześć wszelkimi możliwymi środkami, wykorzystując również najnowsze zdobycze techniki; beatyfikowany jako wyznawca, a kanonizowany jako męczennik;

• 17 VIII – św. Jacek Odrowąż (1200-1257), polski dominikanin, który poświęcił się misjom w różnych częściach naszego kraju; jego życie było przepełnione czcią do Matki Bożej.

8. Zapraszamy na pielgrzymkę autokarową na Święty Krzyż, która odbędzie się 16 września w sobotę. Koszt 80 zł, zapisy w Zakrystii lub Kancelarii Parafialnej.

9. Do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego przygotowują się:

* Marek Wierzbicki, kawaler z naszej Parafii i Ewa Smereczyńska, panna z Parafii w Działdowie, zapowiedź 2;

* Dariusz Lejk, kawaler z naszej Parafii i Anna Korzeniewska, panna z Parafii św. Wojciecha w Olsztynie, zapowiedź 2;

* Marek Pruszkowski, kawaler i Ewelina Zrąbkowska, obydwoje z naszej Parafii, zapowiedź 2;

* Mateusz Michał Opaliński, kawaler z naszej Parafii i Aleksandra Mazur, panna z Parafii św. Augustyna w Warszawie, zapowiedź 2;

* Andrzej Wróbel, kawaler z parafii w Zatorach i Katarzyna Oliwia Górecka, panna z naszej parafii, zapowiedź 1.

10. W ostatnim tygodniu zmarł nasz parafianin śp. Andrzej Bronisław Furmański. Polećmy go Miłosiernemu Bogu. Wieczny odpoczynek…

Nie ma takiego wołania człowieka, którego Bóg nie słyszy. Obyśmy nigdy w to nie zwątpili.