Święto Przemienienia Pańskiego 6 sierpnia 2017

ŚWIĘTO PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO 6 sierpnia 2017
Ogłoszenia duszpasterskie
1. W dzisiejszą niedzielę przypada święto Przemienienia Pańskiego. Wydarzenie to było umocnieniem wiary Apostołów przed męką Pana Jezusa. Jest ono również zaproszeniem do prowadzenia intensywnego życia wewnętrznego, poznawania Pana Boga na drodze sakramentów i modlitwy.
2. Z racji pierwszej niedzieli miesiąca nabożeństwo adoracyjne o godz. 17.30.
3. W liturgii rozpoczynającego się tygodnia przypadają dwa święta. Już w najbliższą środę, 9 sierpnia, oddamy cześć św. Teresie Benedykcie od Krzyża, dziewicy i męczennicy – Edycie Stein. Urodziła się we Wrocławiu, w rodzinie żydowskiej. Studiowała filozofię we Fryburgu. Zapatrzona w św. Teresę z Ávili, mimo protestów rodziny, przyjęła chrzest. W 1933 roku wstąpiła do karmelitanek w Kolonii. Ze względu na prześladowania hitlerowskie przeniosła się do klasztoru w Echt w Holandii. Tam została aresztowana, a następnie wywieziona do obozu w Oświęcimiu, gdzie zginęła 9 sierpnia 1942 roku. Kanonizował ją św. Jan Paweł II w 1998 roku, a rok później ogłosił współpatronką Europy, podkreślając, że jej wyjątkowe życie i ofiara, jaką złożyła dla Chrystusa, są zadatkiem prawdziwie braterskiego społeczeństwa, niezależnie od różnic narodowych, kulturowych i religijnych.
4. W czwartek, 10 sierpnia, przypada święto św. Wawrzyńca, diakona Kościoła rzymskiego, męczennika (†258). Przypuszcza się, że zginął za wiarę w Chrystusa razem z papieżem Sykstusem II tego samego dnia. Zwłaszcza dzisiaj warto wpatrywać się w jego życie, aby dostrzec, jak wiele dla Chrystusa i Kościoła warto wycierpieć, a z czego później rodzą się błogosławione owoce. Gdy dobrze przypatrzymy się dziejom Kościoła, wyraźnie widać, że ofiara, zwłaszcza krew męczeńska tych, którzy poszli za Chrystusem, ich przykład, rodzi następne pokolenia wyznawców gotowych oddać wszystko za Ewangelię. Przemienieni ich przykładem idźmy i głośmy w świecie Chrystusowe orędzie zbawienia. Siły do tego łatwo czerpać z codziennej i świątecznej Mszy Świętej.
5. Przyszła niedziela będzie drugą niedzielą sierpnia. Jak co roku w tę drugą sierpniową niedzielę złożymy do puszek ofiary na KUL i szkoły katolickie.
6. W tym tygodniu patronują nam (oprócz wyżej wymienionych):
8 VIII – św. Dominik (ok. 1170-1221), prezbiter, założyciel Zakonu Kaznodziejskiego – dominikanów, który do dziś szerzy Ewangelię przez głoszenie słowa i świadectwo życia;
11 VIII – św. Klara (1194-1253), dziewica; idąc za wzorem św. Franciszka, wybrała życie w ubóstwie i założyła zakon sióstr zwanych od jej imienia klaryskami.
7. Zapraszamy na pielgrzymkę autokarową na Święty Krzyż, która odbędzie się 16 września w sobotę. Koszt 80 zł, zapisy w Zakrystii lub Kancelarii Parafialnej.
8. Do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego przygotowują się:
* Krzysztof Stefan Kwiatkowski, kawaler i Róża Justyna Chomicka, panna, oboje z naszej Parafii, zapowiedź 2;
* Marek Wierzbicki, kawaler z naszej Parafii i Ewa Smereczyńska, panna z Parafii w Działdowie, zapowiedź 1;
* Dariusz Lejk, kawaler z naszej Parafii i Anna Korzeniewska, panna z Parafii św. Wojciecha w Olsztynie, zapowiedź 1;
* Marek Pruszkowski, kawaler i Ewelina Zrąbkowska, obydwoje z naszej Parafii, zapowiedź 1;
* Mateusz Michał Opaliński, kawaler z naszej Parafii i Aleksandra Mazur, panna z Parafii św. Augustyna w Warszawie, zapowiedź 1.
9. Są wolne intencje na sierpień, zachęcamy do zamawiania Mszy świętych.
10. Bóg zapłać za ofiary złożone dzisiaj na cele inwestycyjne. W ostatnim czasie udało się wyremontować dwa pokoje na plebanii: s. Małgorzaty, naszej organistki i gościnny, w którym przez cały rok, od piątku do poniedziałku, będzie zamieszkiwał nasz nowy praktykant, kleryk Albert. Trwają prace związane z oknami w kościele, pozostało do montażu jeszcze 5 oraz drobne prace ogrodnicze.

About the Author