VI Niedziela Wielkanocna – 21 maja 2017r. – Ogłoszenia duszpasterskie

VI NIEDZIELA WIELKANOCNA
21 maja 2017 r.

1. Przez ostatnie dni maja kroczymy z Maryją, opromienieni i radośni Paschą Jej Syna. Dziś, w szóstą niedzielę Wielkanocy, gromadzimy się wokół ołtarza, żeby to misterium paschalne mogło przemienić całe nasze życie. Przyjmowanie sakramentów św., zwłaszcza pełny udział w Eucharystii, wsłuchiwanie się w słowo Boże – to wszystko otwiera nas na Najwyższego, który zadziwia swoją mocą, dobrocią i bezinteresownością – miłosierdziem. Tak rodzi się nasza wiara, nadzieja i miłość – dobro, którym można i trzeba dzielić się z innymi. Tak rodzi się prawdziwa komunia z Panem Bogiem i z naszymi braćmi.
2. Od jutrzejszego poniedziałku, 22 maja, przez trzy kolejne dni będziemy modlić się o dobre urodzaje i za kraje głodujące. Będziemy prosić Pana Boga o obfite plony i błogosławieństwo dla ciężkiej pracy na roli, o sprawiedliwy podział dóbr i chleb dla głodujących w naszym kraju i na całym świecie.
3. We wtorek, 24 maja, w specjalne liturgiczne wspomnienie, zwracamy się do Maryi jako Wspomożycielki wiernych. Kościół uciekał się do Niej od początku we wszystkich potrzebach i troskach. I dziś wierzymy, że jest Szafarką Bożych łask i dba o swoje dzieci. Nasz naród nie tylko wyróżnia się wśród innych narodów wielkim nabożeństwem do Maryi, możemy wymienić wiele wydarzeń, kiedy doświadczyliśmy Jej wyraźnej opieki.
4. Z inicjatywy papieża Benedykta XVI tego dnia modlimy się za Kościół w Chinach. W 2007 roku papież wydał list apostolski, w którym postanowił, że dzień 24 maja będzie poświęcony pamięci i modlitwom za Kościół w tym kraju. Często zapominamy, że w wielu miejscach na świecie Kościół jest prześladowany, że za wiarę w Chrystusa wielu braci chrześcijan cierpi, a nawet oddaje życie. My nie musimy dźwigać takich doświadczeń, zatem ofiarujmy dar modlitwy i codziennej pamięci o prześladowanych braciach w wierze; prośmy Pana Boga, aby i oni mogli cieszyć się paschalną radością Chrystusowego Kościoła.
5. W piątek, 26 maja, obchodzimy Dzień Matki. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych mamach, tych żyjących i tych, które Pan Bóg powołał już do siebie. Wszystkich zapraszam na wspólną Eucharystię i modlitwę o godz. 18.00, podczas której przez wstawiennictwo najświętszej
z wszystkich matek, Maryi, będziemy dziękować Panu Bogu za nasze mamy, za ich dobre serca i ręce, będziemy prosić o potrzebne łaski w ich codziennym utrudzeniu.
6. 26 maja patronuje – św. Filip Nereusz (1515-1595), prezbiter, znany z niezwykłej dobroci doradca papieży, założyciel Bractwa Trójcy Świętej, kapłańskiej kongregacji księży filipinów, a co ważne dla nas, Polaków, założyciel Kolegium Polskiego w Rzymie.
7. W niedzielę, 28 maja br., przypada 36. rocznica śmierci Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Polski. W bazylice archikatedralnej Świętego Jana Chrzciciela na Starym Mieście, o godz. 19.00 Msza święta o rychłą beatyfikację Księdza Prymasa.
8. Także w przyszłą niedzielę na Mszy świętej o godz. 10.30 jedenaścioro dzieci przystąpi w naszym kościele do I Komunii świętej. Zaś o godz.12.00, na Mszy świętej w języku angielskim nuncjusz apostolski w Polsce, abp. Salvatore Pennacchio udzieli sakramentu bierzmowania.
9. Rocznica I Komunii świętej 11 czerwca, o godz.10.30, spotkanie z dziećmi i rodzicami 7 czerwca o godz.16.15, spowiedź przed uroczystością 9 czerwca o godz.16.00.
10. Rozpoczynamy zapisy młodzieży z klas III gimnazjalnych i starszej, pragnącej przygotowć się do sakramentu bierzmowania. Zapisy w kancelarii i zakrystii do końca czerwca, początek przygotowania we wrześniu.
11. 17 czerwca, w sobotę organizujemy pielgrzymkę do Gietrzwałdu. Koszt pielgrzymki 70 zł. Zapisy w zakrystii i kancelarii parafialnej.
12. W ostatnią sobotę czerwca, tj. 24. organizujemy jednodniowy spływ kajakowy rzeką Rawką. Wyjazd po Mszy świętej o godz.8.00, koszt 50 zł.
13. Do zawarcia sakramentalnego małżeństwa przygotowują się: Damian Tomasz Kohyt & Marta Katarzyna Cebula, obydwoje z naszej parafii, zapowiedź 2.
14. Ks. Jacek Krzemień, ze Wspólnotą Chleb życia, składa serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone tydzień temu przez parafian i wspólnotę anglojęzyczną, na dzieła związane z ludźmi bezdomnymi i wykluczonymi. Nasz dar to 4950zł.
15. Parafialne Caritas zbiera dziś po Mszy świętej do puszek, ofiary na kolonie letnie dla dzieci z ubogich rodzin.
16. W ostatnim tygodniu zmarły nasze parafianki: śp. Barbara Anna Szomańska i śp. Stanisława Henryka Lipińska. Polećmy je Miłosiernemu Bogu. Wieczny odpoczynek…