27 Niedziela zwykła – 8 października 2017 r.

XXVII Niedziela zwykła 8 października 2017

1. Przez cały październik z Matką Bożą trwamy na modlitwie różańcowej. Różaniec towarzyszy nam w chwilach radości i doświadczenia. Rozważając tajemnice z życia Pana Jezusa i Maryi, w różańcowe dziesiątki wplatamy nasze sprawy osobiste, sprawy naszych rodzin, narodu, Kościoła, całej ludzkości. W ten sposób prosta modlitwa różańcowa pulsuje naszym życiem. Jakże wielka jest dziś potrzeba modlitwy o pokój na świecie i w intencji zagrożonej rodziny. Spróbujmy na nowo odkryć różaniec we wspólnocie parafialnej i w zaciszu domowego Kościoła. Na nabożeństwo październikowe gromadzimy się w naszym kościele codziennie o godz.17.15. Dzieci zapraszamy zwłaszcza w czwartki.

2. Wczoraj w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej włączyliśmy się w inicjatywę Różniec do granic i o godzinie 14.00 odmówiliśmy cztery części różańca, błagając o ochronę, pokój i nawrócenie. Wołaliśmy wspólnie, łącząc się duchowo z pielgrzymami licznie zgromadzonymi na granicach Polski o ratunek dla Ojczyzny i świata.

3. Przeżywamy dzisiaj, jak co roku przed 16 października, Dzień Papieski. Tegoroczne hasło brzmi: Idźmy naprzód z nadzieją! Budując żywy pomnik świętemu Janowi Pawłowi II, wspieramy Fundację “Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz gościmy stypendystów ze świadectwami. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, została powołana przez Episkopat Polski dla upamiętnienia pontyfikatu św. Jana Pawła II. Głównym celem Fundacji jest promowanie nauczania papieża Polaka i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury; między innymi fundowane są stypendia dla uzdolnionej młodzieży, pochodzącej z ubogich rodzin.

4. W sobotę, 14 października, będziemy pamiętali o nauczycielach i wychowawcach, którzy obchodzą swoje doroczne święto. To ich dzień – Dzień Edukacji Narodowej. Wspierajmy ich naszą życzliwością, a przede wszystkim płynącą z serca gorącą modlitwą. Niech zwłaszcza tego dnia nie zabraknie modlitwy w intencji nauczycieli, wychowawców, katechetów i wszystkich pracowników oświaty.

5. Także w sobotę, o godz. 10.00 spotkanie w ramach przygotowania do I Komunii świętej dzieci z klas III i ich rodziców. W programie: Msza święta, katecheza i nauka śpiewu.

6. Zaczynamy przyjmować wypominki związane z modlitwą za zmarłych. Po każdej Mszy świętej można wziąć specjalnie przygotowane kartki i wypisać na nich czytelnie tych, których chcemy polecać Bożemu Miłosierdziu i modlitwie wspólnoty Kościoła. Wypominki przyjmowane są w kancelarii parafialnej i zakrystii.

7. W tym tygodniu patronują nam:

• 9 X – bł. Wincenty Kadłubek (1160-1223), biskup krakowski, uczestnik Soboru Laterańskiego IV; dziełem jego życia są „Kroniki polskie”, w których zebrał wszystkie podania i mity o początkach Polski; jest uznawany za naszego pierwszego historyka;

• 13 X – bł. Honorat Koźmiński (1829-1916), prezbiter, kapucyn, który powołał do życia wiele bezhabitowych zgromadzeń zakonnych, przeważnie żeńskich, zapraszamy też tego dnia, po Mszy świętej o godz. 18.00 na procesję z figurą Matki Bożej Fatimskiej, ostatnią w tym roku.

8. Parafia organizuje w przyszłym roku w dniach 10 – 17 marca pielgrzymkę do Lourdes na 160 lecie objawień. W planach jest też Montserrat i Barcelona. Szczegóły w zakrystii i kancelarii parafialnej.

9. Do zawarcia sakramentalnego małżeństwa przygotowują się: Łukasz Strzyżewski, kawaler z naszej parafii i Klaudia Retmańska, panna z parafii katedry polowej w Warszawie–

zapowiedź 1.

10. Tydzień temu zebraliśmy dzięki pomocy parafialnego Caritas 844,63 zł. na remont zniszczonej w związku z pożarem zabytkowej katedry w Gorzowie Wielkopolskim.

11. W ostatnim tygodniu zmarły nasze parafianki: śp. Alina Wanda Napiórkowska i śp. Helena Syta. Polećmy je Miłosiernemu Bogu. Wieczny odpoczynek…