13 listopada 2016 – XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
1. Liturgia Słowa dzisiejszej, przedostatniej, niedzieli roku liturgicznego przypomina nam o sprawiedliwym sądzie Bożym, który czeka każdą i każdego z nas. Pan Bóg oceni nasze życie: wynagrodzi dobro, a zło ukarze. W Ewangelii znajdziemy również zapowiedź prześladowań. Wierność Chrystusowi i Jego nauce spotka się z niezrozumieniem i wrogością nawet ze strony najbliższych, jednak obietnica wspaniałej nagrody winna nas motywować do prowadzenia życia prawdziwie chrześcijańskiego i bycia świadkiem tego, że Pan Bóg jest stale obecny wśród swojego ludu.
2. Dzisiaj Kościół w Polsce obchodzi VIII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku jest to dzień poświęcony Irakowi, gdzie chrześcijanie doświadczają prześladowań i mordów. Z 1,5 miliona chrześcijan na tym terenie w roku 2003, pozostało dzisiaj ok. 250 tysięcy i co roku ok. 40 tysięcy emigruje w poszukiwaniu lepszego życia. Wspieramy inicjatywę organizacji katolickiej Pomoc Kościołowi w Potrzebie modlitwą oraz wysyłając sms o treści RATUJE pod nr 72405 (koszt 2,46zł) lub składając ofiarę po Mszy świętej do puszki.
3. Dziś o godz. 17.30 nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego połączone z nowenną przed Jubileuszowym Aktem Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.
4. Od pewnego czasu w naszej parafii panowie z Polskiego Towarzystwa Genealogicznego dokonują digitalizacji archiwalnych ksiąg parafialnych. W środę, 16 listopada o g. 18.45 w sali w podziemiach plebanii kolejne spotkanie – warsztatów dla miłośników genealogii i poszukiwaczy rodzinnych korzeni.
5. Także w środę kolejne spotkanie dzieci przygotowujących się do I Komunii świętej i ich rodziców. Spotkanie rozpocznie się Mszą święta o godz. 18.00.
6. Na zakończenie obchodów nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia i Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, w sobotę, 19 listopada br. – w przededniu uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata – w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach – pasterze Kościoła w Polsce wraz z wiernymi dokonają Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.
7. Następnego dnia, czyli w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata (20 listopada br.) po Sumie o godz. 13.30 przed wystawionym Najświętszym Sakramentem dokonamy Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Tego dnia zakończy się w Kościele jubileuszowy Rok Święty Miłosierdzia. Duchowo będziemy się łączyć z Ojcem Świętym oraz osobiście i wspólnotowo dziękować za wszelkie łaski, jakich Pan Bóg udzielił Kościołowi i każdemu z nas.
8. Uroczyste dziękczynienie za Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia w Archidiecezji Warszawskiej odbędzie się w bazylice archikatedralnej Świętego Jana Chrzciciela w niedzielę, 20 listopada br. podczas Mszy Świętej o godz. 11.00. Na tę uroczystość przybędzie do archikatedry Ikona Matki Bożej zwana „Bramą Miłosierdzia”. Jest czczona w cerkwi unickiej w Jarosławiu. Ikona ta była obecna na uroczystościach w Rzymie, gdy Ojciec Święty Franciszek otwierał Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia. Na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu przybędzie do warszawskiej archikatedry.
9. Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, to święto patronalne Akcji Katolickiej, organizacji ludzi świeckich, którzy pragną ewangelijne ideały realizować na co dzień w swoim życiu zawodowym i społecznym. Przy naszej parafii istnieje oddział tego stowarzyszenia, który ma swoje spotkania co drugi poniedziałek po Mszy świętej o godz.8.00, na które zapraszamy szczególnie zainteresowanych wstąpieniem w jego szeregi.
10. Caritas Polska przygotowała program RODZINA RODZINIE, poprzez który parafie, zakony oraz pojedyncze osoby mogą wesprzeć konkretne rodziny w Aleppo w Syrii oraz w Libanie. Szczegóły na stronie internetowej Caritas.
11. Można włączyć się w Europejską Inicjatywę Obywatelską Mama, Tata i Dzieci, której celem jest zebranie podpisów popierających projekt prawa gwarantującego, że w prawodawstwie Unii Europejskiej „małżeństwo” będzie rozumiane jako związek kobiety i mężczyzny i odpowiednio do tego rozumiane będzie pojęcie „rodziny”. Więcej informacji na stronie: mamatatadzieci.pl
12. W adwencie, który już za dwa tygodnie, rozpoczniemy wizyty duszpasterskie rodzin i mieszkańców naszej parafii. Kolędę rozpoczniemy w poniedziałek 28 listopada. Szczegółowy program kolędy w przyszłą niedzielę.
13. W tym tygodniu wspominamy w liturgii:
17 XI – św. Elżbieta Węgierska, jedna z pierwszych tercjarek franciszkańskich, patronka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, która prowadziła głębokie życie duchowe i oddawała się posłudze miłosierdzia – stąd też nazywa się ją patronką miłosierdzia chrześcijańskiego;
18 XI – bł. Karolina Kózkówna, która od najmłodszych lat ukochała modlitwę i starała się wzrastać w miłości Bożej; poniosła śmierć męczeńską na początku I wojny światowej, broniąc cnoty czystości i ludzkiej godności;
19 XI – bł. Salomea, klaryska, siostra Bolesława Wstydliwego, która w bardzo heroiczny sposób oddała się na służbę Bożą.
14. W ostatnim tygodniu zmarli nasi parafianie: śp. Tadeusz Siergiejew, Ryszard Gajda i Edward Celiński. Polećmy ich Miłosiernemu Bogu. Wieczny odpoczynek…
Wszystkim życzymy błogosławionej Niedzieli!