12 listopada 2017r. XXXII Niedziela zwykła

XXXII Niedziela zwykła 12 listopada 2017 r.

1. Kościół w Polsce przeżywa dziś IX dzień modlitwy i pamięci o chrześcijanach prześladowanych na całym świecie. Tegoroczne hasło: Ocalmy chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Przekazywane są informacje o sytuacji chrześcijan w różnych częściach świata. Trwające wojny w Iraku i Syrii oraz tzw. arabska wiosna doprowadziły do załamania struktury społecznej w tym regionie. Ludzie wszystkich wyznań uciekają z Bliskiego Wschodu na skutek przemocy fundamentalistów z tzw. Państwa Islamskiego. Od 1 listopada do 31 marca 2018 roku trwa akcja SMS. Dzieło pomocy można wspierać wysyłając wiadomość o treści „RATUJE” pod numer 72405. W 2015 r. Polacy przekazali na rzecz uchodźców oraz prześladowanych 8 mln zł. Pomoc otrzymało kilka tysięcy osób. Dzisiaj po wszystkich Mszach świętych zbiórka do puszek na prześladowanych chrześcijan z Bliskiego Wschodu.

2. Dzisiaj o godz. 17.30 liturgiczna modlitwa kościoła – Nieszpory.

3. Przez cały listopad modlimy się w naszym kościele za naszych drogich zmarłych odmawiając codziennie w dni powszednie o godz. 17.20 różaniec.

4. Odwołując się do Bożego miłosierdzia w trosce o drogich nam zmarłych, warto pamiętać, że 16 listopada, czyli w najbliższy czwartek, w wielu diecezjach wspomina się Najświętszą Maryję Pannę Ostrobramską – Matkę miłosierdzia. Nasze myśli pobiegną tego dnia do Ostrej Bramy w Wilnie. Jej wstawiennictwu polecajmy naszych bliskich zmarłych. Niech to będzie również dzień pamięci o Polakach, którzy na skutek historycznych i politycznych zmian znaleźli się poza granicami Ojczyzny.

4. W sobotę, 18 listopada o godz. 10.00, kolejne spotkanie dzieci przygotowujących się do I Komunii świętej i ich rodziców.

5. Papież Franciszek, na zakończenie Roku Miłosierdzia, w Liście Apostolskim Misericordia et Misera ogłosił, że w XXXIII niedzielę zwykłą, tydzień przed uroczystością Chrystusa Króla cały Kościół będzie obchodził Światowy Dzień Ubogich. W tym roku po raz pierwszy Dzień ten będzie obchodzony w przyszłą niedzielę,19 listopada pod hasłem Nie miłujmy słowem, ale czynem.

6. W kancelarii parafialnej w pierwszy i trzeci piątek miesiąca w godz. od 17.00 do 18.00, będzie miał swój dyżur Pan Adwokat, który będzie udzielał nieodpłatnie porad prawnych.

7. Osoby, które chcą zgłosić prenumeratę Gościa Niedzielnego lub Niedzieli, zapraszamy po Mszy świętej do zakrystii.

8. W tym tygodniu patronujĄ nam:

• 13 XI – św. Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn (†1003), eremici i misjonarze, działający w okolicach Międzyrzecza za Bolesława Chrobrego, pierwsi polscy męczennicy wyniesieni na ołtarze;

• 17 XI – św. Elżbieta Węgierska (1207-1231), zakonnica, a najpierw żona Ludwika IV, landgrafa Turyngii, która po jego śmierci poświęciła się wychowaniu dzieci, modlitwie, uczynkom pokutnym i miłosierdziu, potem przywdziała habit tercjarki św. Franciszka;

• 18 XI – bł. Karolina Kózkówna (1898-1914), dziewica i męczennica, która zginęła z rąk carskiego żołnierza na początku I wojny światowej, broniąc swojej czystości; jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM) i Ruchu Czystych Serc.

9. W minionym tygodniu zmarli nasi parafianie: śp. Krystyna Petronela Salamon i śp. Jan Franciszek Koper. Polećmy ich Miłosiernemu Bogu. Wieczny odpoczynek…