XX – Niedziela Zwykła, 14 sierpnia 2022 r.

XX Niedziela Zwykła

14 sierpnia 2022 r.

Ogłoszenia duszpasterskie

 

  1. W niedzielę o 17:30 zapraszamy na Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego z wystawieniem Najświętszego Sakramentu.
  2. W poniedziałek 15 sierpnia obchodzimy Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To najstarsze święto maryjne w Kościele. Powstało na Wschodzie (“Zaśnięcie Bożej Rodzicielki”), a od VII wieku znane jest także na Zachodzie. Ogłaszając dogmat o wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny w 1950 r. papież Pius XII w konstytucji apostolskiej “Munificentissimus Deus” napisał: […] powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych apostołów Piotra i Pawła, i naszą, ogłaszamy, orzekamy i określamy jako dogmat objawiony przez Boga: że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej”.
  3. Dzisiejszą uroczystość nazywamy również świętem Matki Bożej Zielnej. Zazwyczaj na tę porę przypada koniec żniw. Wdzięczni Maryi przynosimy w ten dzień bukiety z ziół, kłosów i kwiatów, a rolnicy składają u Jej stóp wieńce dożynkowe. Kościół je błogosławi, aby stały się znakiem naszego dziękczynienia. Jutro pod koniec każdej Mszy św. będziemy błogosławić przyniesione przez wiernych bukiety ziół, kłosów i kwiatów.
  4. Naszą modlitewną pamięcią obejmujemy 15 sierpnia również doniosłe wydarzenie z naszej historii – tak zwany Cud nad Wisłą, kiedy to wojska polskie odparły agresję bolszewicką i uratowały naszą niepodległość oraz wolność Europy za wstawiennictwem Matki Bożej. Pamiętajmy też o polskich żołnierzach, którzy jutro obchodzić będą swoje święto.
  5. W tym tygodniu w liturgii wspominamy:
  • W środę 17 sierpnia Św. Jacka, kapłana
  • W sobotę 20 sierpnia Św. Bernarda, opata i Doktora Kościoła

 

About the Author