Niedziela Palmowa Męki Pańskiej – 25 marca 2018 r.

NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ

25 marca 2018 r.

Ogłoszenia duszpasterskie

1. Przesłanie Niedzieli Palmowej, czyli niedzieli Męki Pańskiej, można streścić w dwóch słowach: hosanna i ukrzyżuj Go! Ukazują one postawę ludzi wobec Chrystusa. Najpierw oddają Mu hołd, a potem pragną Jego śmierci. Rozpoczynając Wielki Tydzień, starajmy się nie pozostawać obojętni na wydarzenia, które będziemy na nowo przeżywali i uobecniali w liturgii.

2. Ostatnie Gorzkie żale w tegorocznym czasie Wielkiego Postu, z kazaniem pasyjnym, dzisiaj o godz. 17.15. Poprzedzi je spotkanie Bractwa Szkaplerza Świętego o godz. 16.30.

3. Tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży. Łączmy się modlitewnie z młodymi, którzy gromadzą się dziś w Rzymie, aby zawsze pragnęli być blisko Chrystusa i chętnie odnawiali swoją przyjaźń z Panem Bogiem. Spotkanie młodzieży naszej archidiecezji odbywało się wczoraj w Wilanowie.

4. Tylko z oczyszczonym sercem można w pełni przeżywać pamiątkę zbawczych tajemnic: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, dlatego zachęcamy do skorzystania z sakramentu pokuty. Spowiadać będziemy od poniedziałku do środy pół godziny przed każdą Mszą świętą do ostatniego penitenta.

5. W Wielki Czwartek w archikatedrze św. Jana ks. Kardynał Kazimierz Nycz, nasz ordynariusz wraz z biskupami i kapłanami podczas uroczystej Mszy Świętej o godz. 10.00 dokona poświęcenia oleju krzyżma do sprawowania sakramentów świętych: chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich i oleju chorych do namaszczenia chorych.

6. Od czwartkowego wieczoru rozpoczyna się obchód Triduum Paschalnego. Zapraszamy na Mszę Wieczerzy Pańskiej – pamiątkę Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa – o godz. 19.00, a następnie na adoracyjne czuwanie z Panem Jezusem do godz. 22.00.

7. W Wielki Piątek – w dzień męki i śmierci Zbawiciela na krzyżu – o godz. 15.00 zapraszamy na koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz drogę krzyżową, a o godz. 19.00 będziemy sprawowali liturgię Męki Pańskiej z uczczeniem krzyża i Komunią św. Indywidualna adoracja do godz. 22.00. W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i spożycie tylko trzech posiłków w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta; od tego postu osoby od 14. do rozpoczęcia 60. roku życia nie mają dyspensy. Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych Kościół zaleca przedłużyć też na Wielką Sobotę. Od Wielkiego Piątku rozpoczniemy też Nowennę do Miłosierdzia Bożego.

8. W Wielką Sobotę, przynosząc do pobłogosławienia pokarmy na stół wielkanocny, pamiętajmy, aby choć na chwilę zatrzymać się i w duchu podziękować Panu Jezusowi złożonemu do grobu za dzieło odkupienia. Błogosławieństwo pokarmów od godz. 9.00 do 16.00 w kaplicy Matki Bożej Szkaplerznej.

9. Uroczystości Wigilii Paschalnej rozpoczniemy w Wielką Sobotę o godz. 19.00 od poświęcenia ognia i zapalenia świecy paschalnej przed kościołem. Podczas liturgii odnowimy przyrzeczenia chrzcielne i z radością ogłosimy zmartwychwstanie Pana Jezusa. Liturgię dopełni w niedzielny poranek o godz. 6.00 radosna procesja rezurekcyjna. Triduum Paschalne trwa do niedzielnego wieczoru. W niedzielę zmartwychwstania nie ma Mszy o godz. 7.30, pozostałe Msze bez zmian.

10. Liturgia Triduum Paschalnego w języku angielskim: w Wielki Czwartek i Wielki Piątek godz. 17.00, Wigilia Paschalna Zmartwychwstania Pańskiego w Wielką Sobotę o godz. 22.00.

11. W tym roku ze względu na Wielki Tydzień uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia został przeniesiony na 9 kwietnia.

12. Jutro ze względu na wspomnienie Dobrego Łotra otaczamy modlitwą więźniów, którzy pragną odpokutować za swoje winy.

13. Wczoraj zostało wydanych kilkadziesiąt paczek dla osób potrzebujących oraz kilkanaście paczek świątecznych dla dzieci. Bóg zapłać za ofiarność darczyńców oraz pracę parafialnego Caritas. Po wszystkich Mszach świętych Caritas zbiera dzisiaj ofiary do puszek na kwiaty do grobu Pańskiego.

14. Zapraszamy do pomocy w przygotowaniu ciemnicy i grobu Pańskiego. Osoby chętne do pomocy mogą zgłaszać się do ks. Pawła.

15. W sobotę, 28 kwietnia parafia organizuje pielgrzymkę do Pratulina, Kodnia i Jabłecznej. Koszt 70zł.( w tym przejazd , obiad i ubezpieczenie). Zapisy w zakrystii i kancelarii parafialnej. W Wielki Czwartek kancelaria nieczynna.

16. Instytut Myśli Schumana realizuje projekt Wielkanoc bez Granic. Celem projektu jest pomoc cudzoziemcom studiujacym lub pracującym w Polsce w lepszym poznaniu naszej kultury, tradycji i religii przez nawiązanie osobistych relacji z Polakami. Czas świąt jest dobrym momentem, żeby zaprosić obcokrajowców do naszych domów na śniadanie wielkanocne lub inny posiłek świąteczny. Pomoże to w lepszej asymilacji cudzoziemców ze społeczeństwem polskim i pomoże zapobiec ewentualnemu tworzeniu gett. Chętni do udziału w tym projekcie mogą zgłosić się na stronie: www.WielkanocBezGranic.com

Przed nami najważniejsze dni roku liturgicznego, Triduum Paschalne i przeżywanie największych tajemnic zbawczych męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. Oby nie zabrakło w nich naszego żywego uczestnictwa. Błogosławionej Paschy.

About the Author