XXIII Niedziela zwykła 10 września 2017

Ogłoszenia duszpasterskie

1. Dzisiaj nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego o godz. 17.30.

2. Jutro przypada rocznica tragicznych zamachów w Nowym Jorku z 11 września 2001. Z powodu nienawiści 16 lat temu zginęło tylu niewinnych ludzi. Chrystus nieustannie poucza nas: „Błogosławieni ubodzy w duchu…, błogosławieni cisi…, błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości…, błogosławieni miłosierni…, błogosławieni, którzy wprowadzają pokój…”. Ale taki może być tylko ten, kto naprawdę żyje w wielkiej przyjaźni z Panem Bogiem, kto idzie drogą wiary, nadziei i miłości. Módlmy się dzisiaj także o to, aby Chrystus, którego na krzyż zawiodła miłość do każdego człowieka, przyciągnął do siebie jak największe rzesze ludzi. Prośmy o prawdziwy Boży pokój w naszych rodzinach, w naszej wspólnocie parafialnej, w naszej Ojczyźnie i na całym świecie.

3. Zachęcamy też do chwili adoracji Najświętszego Sakramentu codziennie od poniedziałku do piątku przez cały dzień.

4. W czwartek, 14 września, przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Krzyż jest naszym chrześcijańskim godłem – znakiem męki i śmierci naszego Odkupiciela. Jednak po nim nadeszło zmartwychwstanie i wniebowstąpienie. Krzyż jest więc także znakiem naszej nadziei. Pamiętajmy też, że Chrystusowym krzyżem staje się ołtarz w naszej świątyni i we wszystkich kościołach na całym świecie. Na nim podczas każdej Eucharystii Chrystus ponawia swoją paschalną Ofiarę „za życie świata”. Nasza Ojczyzna i jej dzieje znaczone są krzyżami. Jak nigdzie w Europie, zwłaszcza Zachodniej, wszędzie górują u nas krzyże. Zachowujmy je w szacunku i dbałości nie tylko przy okazji święta Podwyższenia Krzyża. Zachęcamy do licznego udziału w świątecznej Mszy Świętej.

5. W piątek, 15 września, przypada jeszcze jedno maryjne wspomnienie liturgiczne – Najświętszej Maryi Panny Bolesnej. Matka Boża od chwili poczęcia aż po krzyż na Kalwarii jest dla nas wzorem trwania przy Chrystusie, naszym Zbawicielu, nawet poprzez tak bolesne tajemnice. Uczmy się od Niej wiary, nawet wtedy gdy dotyka nas potęga zła.

6. W piątek, 15 września po Mszy świętej o godz.18.00 rozpoczyna się przygotowanie do bierzmowania dla młodzieży klas trzecich szkoły gimnazjalnej i starszej. Na Mszę i spotkanie zapraszamy także rodziców kandydatów do bierzmowania.

7. Przez trzy najbliższe tygodnie zapisujemy w zakrystii i kancelarii parafialnej dzieci na przygotowanie do I Komunii świętej oraz dorosłych na przygotowanie do bierzmowania.

8. W sobotę 16 września o godz. 6.00 wyruszamy z pielgrzymką na Święty Krzyż.

9. Także w sobotę 16 września , w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, odbędzie się dzień skupienia w ramach dwudniowych uroczystości odpustowych. Do uczestnictwa zaproszeni są wszyscy Darczyńcy-Budowniczowie Świątyni – ale i wszyscy wierni. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00 adoracją Najświętszego Sakramentu. O godz. 11.00 konferencja ks. prof. Waldemara Chrostowskiego „Opatrzność Boża w świetle Pisma Świętego”, a o godz. 12.00 Msza Święta, po której nastąpi składanie osobistych Aktów Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej.

10. W przyszłą niedzielę, 17 września, w rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę
w 1939 roku, w modlitwach pamiętajmy o wszystkich poległych w obronie naszej Ojczyzny na Wschodzie. Tego dnia rozpoczną się też kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców oraz Tydzień Wychowania. Będzie to również Dzień Środków Społecznego Przekazu.

11. W przyszłą niedzielę przypada także wspomnienie św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego. Msza święta w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie o godz. 11.00.

12. Za tydzień gościć będziemy przedstawicieli Mokotowskiego Hospicjum Świętego Krzyża, którzy powiedzą o formach jego działalności. Będzie też możliwość wsparcia tej inicjatywy ofiarami do puszek po Mszach świętych.

13. Dzisiejsza taca przeznaczona jest na potrzeby Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego św. Jana Chrzciciela w Warszawie. W imieniu społeczności seminaryjnej składamy wszystkim ofiarodawcom serdeczne Bóg zapłać.

14. W tym tygodniu patronują nam:

  • 13 IX – św. Jan Chryzostom (ok. 349-407), biskup i doktor Kościoła, który zasłynął jako wielki obrońca czystości wiary i moralności, kaznodzieja i pisarz, obrońca ubogich;
  • 16 IX – św. Korneliusz, papież, i św. Cyprian, biskup; obydwaj gorliwie bronili wiary chrześcijańskiej i ponieśli śmierć męczeńską w połowie III wieku.

15. W ostatnim tygodniu zmarła nasza parafianka śp. Waleria Wartałowicz. Polećmy ją Miłosiernemu Bogu. Wieczny odpoczynek…

XXII Niedziela zwykła 3 września 2017

Ogłoszenia duszpasterskie

1. Dzisiaj pierwsza niedziela miesiąca, nabożeństwo adoracyjne o godz. 17.30. Poprzedzi je spotkanie Wspólnoty Żywego Różańca o godz.16.45 w kaplicy Matki Bożej Szkaplerznej.

2. Zapraszamy dzieci i młodzież, rodziców, nauczycieli i wychowawców na specjalną Mszę Świętą w naszym kościele w dniu 4 września, w poniedziałek o godz. 9.00, podczas której będziemy prosić o Boże błogosławieństwo na czas zdobywania wiedzy i kształtowania charakterów, na czas umacniania wiary, budowania naszej przyjaźni z Panem Bogiem i z bliźnimi. Jest też możliwość uczestniczenia we Mszy świętej o godz. 7.00, 8.00 lub 18.00. Spowiedź tego dnia pół godziny przed każdą Mszą świętą.

3. W pierwszych dniach września modlimy się o pokój i dobre wychowanie młodego pokolenia. Warto więc dziś przypomnieć słowa św. Jana Pawła II: „Osiągniemy pokój, wychowując do pokoju! […] Kościół nie przestaje powtarzać: pokój jest obowiązkiem”. Prośmy więc Chrystusa – Księcia Pokoju, aby nasze dzieci wzrastały w poczuciu bezpieczeństwa i w harmonii, a nasza Ojczyzna uniknęła okrucieństwa terroryzmu.

4. Przypominamy, że z początkiem września wracamy do przedwakacyjnego porządku nabożeństw w naszej parafii. Niedzielne Msze święte pozostają bez zmian. Dzieci zapraszamy zwłaszcza na Mszę o godz. 10.30, a młodzież na godz. 18.00. W dni powszednie wraca Msza święta o godz. 8.00.

5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca. Będziemy modlić się o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne z naszej wspólnoty parafialnej i o świętość wszystkich już powołanych.

6. Zachęcamy też do chwili adoracji Najświętszego Sakramentu codziennie od poniedziałku do piątku przez cały dzień.

7. Wrzesień, podobnie jak sierpień, przemierzamy z Maryją. W piątek, 8 września, obchodzimy jedno z najstarszych świąt maryjnych: Narodzenie Najświętszej Maryi Panny. W naszej parafii to uroczystość odpustowa. Główna suma odpustowa pod przewodnictwem ks. kanonika dr Marka Przybylskiego, dyrektora wydziału katechetycznego naszej kurii, a kiedyś wikariusza naszej parafii o godz. 18.00. Tego dnia też dodatkowa Msza święta o godz. 11.00. Odnowimy też tego dnia na wszystkich Mszach świętych Akt poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi. W naszej polskiej tradycji święto Narodzenia NMP znane jest jako święto Matki Bożej Siewnej. Polecając Bożej Opatrzności za przyczyną i wstawiennictwem Matki Bożej przyszłoroczne plony i całą naszą rodzinę parafialną, pamiętajmy, że i my jesteśmy „uprawną rolą”, na którą pada ziarno słowa Bożego. Jaki ono wydaje w moim życiu owoc? – oto pytanie, jakie w kontekście tego święta warto sobie samemu postawić.

8. W piątek, 15 września po Mszy świętej o godz.18.00 rozpoczyna się przygotowanie do bierzmowania dla młodzieży klas trzecich szkoły gimnazjalnej i starszej. Na Mszę i spotkanie zapraszamy także rodziców kandydatów do bierzmowania.

9. Przez trzy najbliższe tygodnie zapisujemy w zakrystii i kancelarii parafialnej dzieci na przygotowanie do I Komunii świętej oraz dorosłych na przygotowanie do bierzmowania.

10. Osoby, które zapisały się na pielgrzymkę na Święty Krzyż w dniu 16 września, proszone są w najbliższym tygodniu o podanie peselu i opłatę za wyjazd.

11. W sobotę, 9 września o godz. 9.00 zapraszamy do kaplicy Matki Bożej Szkaplerznej na projekcję filmu pt. Misja.

12. Również w sobotę o godz. 11.00, w sali przy kościele odbędzie się turniej rodzinny w ping-ponga o puchar proboszcza. Zgłoszenia rodzinnych zespołów( rodzic i dziecko) w zakrystii lub kancelarii.

13. W przyszłą niedzielę taca przeznaczona będzie na potrzeby Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

14. W ostatnim tygodniu zmarła nasza parafianka śp. Aniela Mikołajew. Polećmy ją Miłosiernemu Bogu. Wieczny odpoczynek…

Gromadźmy się jak najczęściej w naszym parafialnym sanktuarium, aby uczyć się Chrystusa, aby rozwijać w sobie wiarę, nadzieję i miłość w szkole Maryi. Ona raz powiedziała Panu Bogu fiat i wytrwała w nim do końca. My również, zachwyceni Jej wzorem, postarajmy się tak pogłębiać naszą przyjaźń z Panem Bogiem, żeby przetrwała wszystkie życiowe burze i wszelkie zakusy szatana na nasze dusze.

XXI Niedziela zwykła 27 sierpnia 2017

Ogłoszenia duszpasterskie

1. Wakacje, urlopy dobiegają końca. Na progu nowego roku szkolnego apelujemy o dołożenie wszelkich starań, aby uczestnictwo dzieci i młodzieży w katechezie szkolnej było od samego początku pełne świadomego zaangażowania. Wzrost wiary i wrażliwość na prawo Boże nie dokonują się okazjonalnie, ale przez systematyczne słuchanie i rozważanie słowa Bożego na katechezie i podczas niedzielnej Eucharystii, która stanowi osobiste spotkanie z Panem na łamaniu chleba.

2. Zapraszamy dzieci i młodzież, rodziców, nauczycieli i wychowawców na specjalną Mszę Świętą w naszym kościele w dniu 4 września, w poniedziałek o godz. 9.00, podczas której będziemy prosić o Boże błogosławieństwo na czas zdobywania wiedzy i kształtowania charakterów, na czas umacniania wiary, budowania naszej przyjaźni z Panem Bogiem i z bliźnimi.

3. Przy tej okazji przypominamy rodzicom, że edukacja szkolna i katechetyczna powinna być przedmiotem ich szczególnej troski. Rodzina jest pierwszym miejscem, w którym dzieci zdobywają wychowanie także religijne. Szkoła, katecheza i Kościół nigdy nie zastąpią rodziców. Podczas sakramentalnego ślubowania małżonkowie zobowiązywali się do katolickiego wychowania potomstwa, co potwierdzili podczas chrztu dziecka. W najbliższych dniach będziemy modlić się o to, aby wszyscy rodzice temu zadaniu podołali.

4. W tym tygodniu patronujĄ nam:

  • 28 VIII – św. Augustyn (354-430), syn św. Moniki, po nawróceniu został biskupem
    i wybitnym teologiem; w uznaniu dla jego ciągle aktualnych przemyśleń teologicznych obwołano go doktorem Kościoła;

  • 29 VIII – św. Jan Chrzciciel, którego męczeństwo wspominamy. Jest to drugie wspomnienie w kalendarzu liturgicznym tego świętego po czerwcowej uroczystości jego narodzenia (24 VI). Za swoją bezkompromisową postawę Jan Chrzciciel, podobnie jak inni prorocy, a później Apostołowie, zapłacił najwyższą cenę. Tego dnia będziemy prosić go o ład moralny w naszych rodzinach, wspólnotach i w całym naszym narodzie.

  • 1 IX – bł. Bronisława (1204-1259), dziewica, norbertanka pochodzącą z polskiego rodu Odrowążów.

5. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Tym bardziej zachęcamy wszystkich do skorzystania z sakramentu pokuty, aby z czystym sercem rozpocząć nowy rok szkolny i katechetyczny. W naszym kościele będzie taka możliwość w piątek od godz. 15.15 do 18.00. Z sakramentami świętymi odwiedzimy w pierwszy piątek i pierwszą sobotę chorych i seniorów naszej wspólnoty parafialnej.

6. Zachęcamy też do chwili adoracji Najświętszego Sakramentu codziennie od poniedziałku do piątku przez cały dzień oraz modlitwy o dobrą pogodę dla pracujących na roli, aby mogli kontynuować zbiory plonów. W pierwszą sobotę miesiąca nasze osobiste i wspólnotowe intencje przedstawimy Niepokalanemu Sercu Maryi.

7. Pierwszy piątek miesiąca przypada dokładnie 1 września, będzie to również 78. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. Naszą powinnością jest pamięć o poległych w obronie Ojczyzny w latach 1939-1945 na frontach i w obozach oraz o pomordowanych przez braci po skończonej wojnie w więzieniach politycznych. Podczas piątkowej Mszy Świętej o godz. 8.00 i pierwszopiątkowego nabożeństwa będziemy prosili Pana, aby ofiara ich życia nie była daremna.

8. W ostatnim tygodniu zmarł nasz parafianin śp. Lech Wiński. Polećmy go Miłosiernemu Bogu. Wieczny odpoczynek…

Dziękując Panu Bogu za błogosławiony czas wakacji i odpoczynku wyznawajmy Go jako Mesjasza i Zbawiciela.