XIX Niedziela zwykła 13 sierpnia 2017

Ogłoszenia duszpasterskie

1. Przeżywając w tym roku 100-lecie objawień fatimskich zapraszamy dzisiaj na kolejne Nabożeństwo Fatimskie, które rozpoczniemy Różańcem o godz. 17.20. Po Mszy świętej o godz.18.00 procesja z figurą Matki Bożej dookoła kościoła.

2. W najbliższy wtorek, 15 sierpnia, będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Pana Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Ta proklamacja dogmatu była przypieczętowaniem starodawnej tradycji. Już w V wieku obchodzono bowiem w Kościele święto Wniebowzięcia właśnie 15 sierpnia.

3. W Polsce ta uroczystość znana jest i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na wtorkową liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną tu pobłogosławione podczas świątecznych Mszy Świętych. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Panu Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. Dlaczego właśnie w tę uroczystość w kościele błogosławimy zioła i kwiaty? Bo dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja – Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Pana Boga. Na wzór Maryi mamy starać się być ludźmi wniebowzięcia – tymi, którzy świadomie i zdecydowanie podążają ku niebu. Msze święte jak w każdą niedzielę.

4. Wraz z wtorkowym świętem maryjnym tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku, a także myślimy o naszych siłach zbrojnych, o polskim wojsku, które tego dnia ma swoje święto. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają – doświadczamy tego naocznie. Polecajmy Królowej Polski losy naszego narodu.

5. Przez ostatnie dni myśli i serca nas, Polaków podążają razem z tłumami pielgrzymów na Jasną Górę, gdzie od wieków z głęboką wiarą wspólnie zanosimy do Matki Bożej, Królowej Polski, nasze sprawy narodowe, sprawy naszych rodzin i osobiste. Dziękujemy za tyle dowodów Jej wielowiekowej opieki nad naszą Ojczyzną wśród wielu zawirowań historii, także tej najnowszej. Wszystkich, którzy nie mogą wyruszyć na pielgrzymie szlaki, zachęcam do pielgrzymki duchowej, choćby poprzez nawiedzenie naszej parafialnej świątyni, adorację, modlitewny przystanek. Możliwości mamy naprawdę wiele.

6. Jak co roku, w drugą sierpniową niedzielę wspieramy ofiarą złożoną do puszki po Mszy świętej KUL i szkoły katolickie.

7. W tym tygodniu patronują nam:

  • 14 VIII – św. Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941), franciszkański kapłan i męczennik obozu w Auschwitz, który oddał życie za współwięźnia; jest to jeden z najbardziej znanych świętych na świecie; ogarnięty pragnieniem zdobycia całego świata dla Maryi szerzył Jej cześć wszelkimi możliwymi środkami, wykorzystując również najnowsze zdobycze techniki; beatyfikowany jako wyznawca, a kanonizowany jako męczennik;

  • 17 VIII – św. Jacek Odrowąż (1200-1257), polski dominikanin, który poświęcił się misjom w różnych częściach naszego kraju; jego życie było przepełnione czcią do Matki Bożej.

8. Zapraszamy na pielgrzymkę autokarową na Święty Krzyż, która odbędzie się 16 września w sobotę. Koszt 80 zł, zapisy w Zakrystii lub Kancelarii Parafialnej.

9. Do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego przygotowują się:

* Marek Wierzbicki, kawaler z naszej Parafii i Ewa Smereczyńska, panna z Parafii w Działdowie, zapowiedź 2;

* Dariusz Lejk, kawaler z naszej Parafii i Anna Korzeniewska, panna z Parafii św. Wojciecha w Olsztynie, zapowiedź 2;

* Marek Pruszkowski, kawaler i Ewelina Zrąbkowska, obydwoje z naszej Parafii, zapowiedź 2;

* Mateusz Michał Opaliński, kawaler z naszej Parafii i Aleksandra Mazur, panna z Parafii św. Augustyna w Warszawie, zapowiedź 2;

* Andrzej Wróbel, kawaler z parafii w Zatorach i Katarzyna Oliwia Górecka, panna z naszej parafii, zapowiedź 1.

10. W ostatnim tygodniu zmarł nasz parafianin śp. Andrzej Bronisław Furmański. Polećmy go Miłosiernemu Bogu. Wieczny odpoczynek…

Nie ma takiego wołania człowieka, którego Bóg nie słyszy. Obyśmy nigdy w to nie zwątpili.

ŚWIĘTO PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO 6 sierpnia 2017
Ogłoszenia duszpasterskie
1. W dzisiejszą niedzielę przypada święto Przemienienia Pańskiego. Wydarzenie to było umocnieniem wiary Apostołów przed męką Pana Jezusa. Jest ono również zaproszeniem do prowadzenia intensywnego życia wewnętrznego, poznawania Pana Boga na drodze sakramentów i modlitwy.
2. Z racji pierwszej niedzieli miesiąca nabożeństwo adoracyjne o godz. 17.30.
3. W liturgii rozpoczynającego się tygodnia przypadają dwa święta. Już w najbliższą środę, 9 sierpnia, oddamy cześć św. Teresie Benedykcie od Krzyża, dziewicy i męczennicy – Edycie Stein. Urodziła się we Wrocławiu, w rodzinie żydowskiej. Studiowała filozofię we Fryburgu. Zapatrzona w św. Teresę z Ávili, mimo protestów rodziny, przyjęła chrzest. W 1933 roku wstąpiła do karmelitanek w Kolonii. Ze względu na prześladowania hitlerowskie przeniosła się do klasztoru w Echt w Holandii. Tam została aresztowana, a następnie wywieziona do obozu w Oświęcimiu, gdzie zginęła 9 sierpnia 1942 roku. Kanonizował ją św. Jan Paweł II w 1998 roku, a rok później ogłosił współpatronką Europy, podkreślając, że jej wyjątkowe życie i ofiara, jaką złożyła dla Chrystusa, są zadatkiem prawdziwie braterskiego społeczeństwa, niezależnie od różnic narodowych, kulturowych i religijnych.
4. W czwartek, 10 sierpnia, przypada święto św. Wawrzyńca, diakona Kościoła rzymskiego, męczennika (†258). Przypuszcza się, że zginął za wiarę w Chrystusa razem z papieżem Sykstusem II tego samego dnia. Zwłaszcza dzisiaj warto wpatrywać się w jego życie, aby dostrzec, jak wiele dla Chrystusa i Kościoła warto wycierpieć, a z czego później rodzą się błogosławione owoce. Gdy dobrze przypatrzymy się dziejom Kościoła, wyraźnie widać, że ofiara, zwłaszcza krew męczeńska tych, którzy poszli za Chrystusem, ich przykład, rodzi następne pokolenia wyznawców gotowych oddać wszystko za Ewangelię. Przemienieni ich przykładem idźmy i głośmy w świecie Chrystusowe orędzie zbawienia. Siły do tego łatwo czerpać z codziennej i świątecznej Mszy Świętej.
5. Przyszła niedziela będzie drugą niedzielą sierpnia. Jak co roku w tę drugą sierpniową niedzielę złożymy do puszek ofiary na KUL i szkoły katolickie.
6. W tym tygodniu patronują nam (oprócz wyżej wymienionych):
8 VIII – św. Dominik (ok. 1170-1221), prezbiter, założyciel Zakonu Kaznodziejskiego – dominikanów, który do dziś szerzy Ewangelię przez głoszenie słowa i świadectwo życia;
11 VIII – św. Klara (1194-1253), dziewica; idąc za wzorem św. Franciszka, wybrała życie w ubóstwie i założyła zakon sióstr zwanych od jej imienia klaryskami.
7. Zapraszamy na pielgrzymkę autokarową na Święty Krzyż, która odbędzie się 16 września w sobotę. Koszt 80 zł, zapisy w Zakrystii lub Kancelarii Parafialnej.
8. Do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego przygotowują się:
* Krzysztof Stefan Kwiatkowski, kawaler i Róża Justyna Chomicka, panna, oboje z naszej Parafii, zapowiedź 2;
* Marek Wierzbicki, kawaler z naszej Parafii i Ewa Smereczyńska, panna z Parafii w Działdowie, zapowiedź 1;
* Dariusz Lejk, kawaler z naszej Parafii i Anna Korzeniewska, panna z Parafii św. Wojciecha w Olsztynie, zapowiedź 1;
* Marek Pruszkowski, kawaler i Ewelina Zrąbkowska, obydwoje z naszej Parafii, zapowiedź 1;
* Mateusz Michał Opaliński, kawaler z naszej Parafii i Aleksandra Mazur, panna z Parafii św. Augustyna w Warszawie, zapowiedź 1.
9. Są wolne intencje na sierpień, zachęcamy do zamawiania Mszy świętych.
10. Bóg zapłać za ofiary złożone dzisiaj na cele inwestycyjne. W ostatnim czasie udało się wyremontować dwa pokoje na plebanii: s. Małgorzaty, naszej organistki i gościnny, w którym przez cały rok, od piątku do poniedziałku, będzie zamieszkiwał nasz nowy praktykant, kleryk Albert. Trwają prace związane z oknami w kościele, pozostało do montażu jeszcze 5 oraz drobne prace ogrodnicze.

XVII Niedziela zwykła 30 lipca 2017
1. Mija połowa wakacji. We wtorek rozpoczniemy sierpień, miesiąc dla nas szczególny na płaszczyźnie tak religijnej, jak i historycznej. W tym miesiącu ze wszystkich stron Polski i Europy setki tysięcy pielgrzymów zdążają na Jasną Górę. Łączmy się w modlitwie z tymi, którzy podjęli trud wyjścia na pątnicze szlaki. Włączmy się też w wielką modlitwę o trzeźwość naszego narodu. Może dla wyrwania z nałogu pijaństwa czy narkomanii kogoś bliskiego, znajomego warto ofiarować Panu Bogu czasową lub całkowitą abstynencję. Naszym orędownikiem w modlitwie o trzeźwość jest św. Maksymilian Maria Kolbe.
2. We wtorek, 1 sierpnia, przypada 73. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. W połowie miesiąca przedmiotem refleksji staną się sierpniowe dni narodowego przebudzenia na przełomie lat osiemdziesiątych na polskim Wybrzeżu. Wspomnijmy też „Cud nad Wisłą” z 1920 roku. Niech to bogactwo sierpniowych rocznic i wielkich świąt utwierdzi naszą wiarę i ufność w moc i potęgę Pana wieków.
3. W środę, 2 sierpnia, przypada odpust Porcjunkuli, związany z postacią św. Franciszka z Asyżu. Warunkiem jego uzyskania jest wzbudzenie właściwej intencji, stan łaski uświęcającej, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża oraz nawiedzenie parafialnego kościoła. Dokładnie odpust ten można uzyskać w czasie od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia. Skorzystajmy z tej nadzwyczajnej łaski darowania kar doczesnych za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania, a jeszcze przez nas nienaprawione.
4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.  Okazja do pierwszopiątkowej spowiedzi świętej w naszym kościele od godz. 15.15 do 17.50.
5. W przyszłą niedzielę, 6 sierpnia, przypada święto Przemienienia Pańskiego. W Kościele obchodzone jest już od VI wieku, a w Polsce znane jest od XI wieku. Akt przemienienia Pana Jezusa na Górze Tabor pozwala Apostołom i nam zrozumieć, jak mizerne i niepełne są nasze wyobrażenia o Bogu. To lekcja pokory wobec majestatu Bożej potęgi. I dzisiaj każdego z nas Chrystus wzywa do przemiany. Obiecuje, że będziemy razem z Nim królować, jeśli tylko będziemy pamiętali o tym, co dla nas Pan Bóg przygotował, jeśli będziemy karmili się Jego słowem i Ciałem, ufnie i wytrwale się do Niego modlili i służyli bliźnim. Przemienienie Pańskie to święto radości i nadziei, że przyjdzie czas, kiedy Pan odmieni nas wszystkich.
6. Zapraszamy na pielgrzymkę autokarową na Święty Krzyż, która odbędzie się 16 września w sobotę. Koszt 80 zł, zapisy w Zakrystii lub Kancelarii Parafialnej.
7. Do zawarcia związku małżeńskiego przygotowują się: Krzysztof Stefan Kwiatkowski, kawaler i Róża Justyna Chomicka, panna, oboje z naszej Parafii, zapowiedź 1.
8. W ostatnim tygodniu zmarli nasi Parafianie: śp. + Sylwia BODNAR i śp. + Tadeusz BALAS. Polećmy ich Miłosiernemu Bogu. Wieczny odpoczynek…
9. Są wolne intencje Mszy świętych w miesiącu sierpniu, zachęcamy do ich zamawiania.
10. W tym tygodniu patronują nam:
·        31 VII – św. Ignacy z Loyoli (1491-1556), prezbiter, wybitny teolog, dla którego najważniejszy był radykalizm chrześcijański, wielki założyciel zakonu jezuitów;
·        1 VIII – św. Alfons Maria Liguori (1696-1787), biskup i doktor Kościoła, gorliwy spowiednik, misjonarz i kaznodzieja, jeden z największych pisarzy chrześcijańskich, założyciel zgromadzenie ojców redemptorystów;
·        4 VIII – św. Jan Maria Vianney (1786-1859), prezbiter, proboszcz, gorliwy spowiednik, który miłością, surową pokutą i wytrwałą modlitwą dokonał cudu nawrócenia swojej parafii w Ars koło Lyonu.