II NIEDZIELA ADWENTU 10 grudnia 2017 r.

1. Dziś przeżywamy drugą niedzielę Adwentu. Niech ten święty czas mobilizuje każdego do duchowej odnowy, zacieśniania więzi z Panem Bogiem i braćmi. Przygotowujemy się bowiem na spotkanie z Panem, który z miłości do nas przyjmuje na siebie nasze człowieczeństwo, aby je przemienić, uświęcić. Nie pozwólmy, aby religijny charakter Adwentu zagłuszyły nachalne, głośne reklamy i przedświąteczna gorączka panująca w sklepach.

2. Wyrazem naszej postawy czuwania jest udział w Mszach świętych RORATNICH, odprawianych tradycyjnie o brzasku dnia, we wszystkie dni powszednie adwentu, do soboty przed wigilią Bożego Narodzenia. Dzieci otrzymują elementy układanki, którą przez adwent przygotowują w domu. Dla wszystkich uczestników RORAT, od poniedziałku do piątku, tak jak było to w zeszłym roku, przewidziane są w „Starej Zakrystii” ciepły napój i ciastko. Serdecznie zapraszamy! RORATY CODZIENNIE o 7.00 poprzedzone są śpiewem Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP.

3. Dzisiaj o godz.17.30 wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.

4. Obchodzimy dzisiaj XVIII Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Po każdej Mszy świętej zbiórka do puszek z przeznaczeniem na ten cel.

5. Trwają wizyty duszpasterskie rodzin i mieszkańców naszej parafii. Kolęda to czas wspólnej modlitwy, błogosławieństwa domu i jego mieszkańców oraz okazja do spotkania i rozmowy z osobą duchowną. Plan kolędy jest umieszczony na tablicach informacyjnych, na parafialnej stronie internetowej, na facebooku oraz wysłany mailem.

Plan kolędy:

 • 11 XII, poniedziałek: od godz. 16.30 Aleja Solidarności 101A, 101C, 105/111A, 105/111B i 113;
 • 12 XII, wtorek: od godz. 16.30 Aleja Solidarności 113A, 113B, 113D,115;

 • 13 XII, środa: od godz. 16.30 Aleja Jana Pawła II 35;

 • 14 XII, czwartek: od godz. 16.30 Aleja Jana Pawła II 36 i 38;

 • 15 XII, piątek: od godz. 16.30 Aleja Solidarności 119/125 oraz Ogrodowa 4;

 • 16 XII, sobota: od godz.11.00 Aleja Solidarności 129/131;

 • 18 XII, poniedziałek: od godz. 16.30 Elektoralna 12A, Aleja Solidarności 131A i 147;

 • 19 XII, wtorek: od godz. 16.30 Aleja Solidarności 88 i 149;

 • 20 XII, środa: od godz. 16.30 Aleja Solidarności 84 i 86;

 • cd. po Świętach Bożego Narodzenia.

6. W tym tygodniu patronuje nam:

 • 13 XII – św. Łucja, dziewica i męczennica, która oddała życie w obronie wiary około 304 roku w Syrakuzach na Sycylii, patronka ociemniałych;
 • 14 XII – św. Jan od Krzyża, prezbiter, karmelita, żyjący w latach 1542-1591, jeden z największych mistyków i teologów duchowości, doktor Kościoła.

7. We wtorek, 13 grudnia, przypada kolejna rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce (1981 r.). Pamiętajmy o tych, którzy w tym czasie cierpieli, a nawet oddali życie i polecajmy w naszych modlitwach obecnie rządzących, aby dzięki ich mądrości nasza Ojczyzna napełniała się pokojem i dostatkiem.

8. Przy wyjściu z kościoła, można nabyć poświęcony opłatek na wigilijną wieczerzę. Kupując zaś święcę lub wysyłając sms o treści “Świeca” pod nr 72052 (koszt 2,46 z VAT) wspieramy akcję Caritas Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Klerycy naszego seminarium wdzięczni za wsparcie, przygotowali też kalendarz na 2018r. Do nabycia przy wyjściu z kościoła i w zakrystii za dobrowolną ofiarą.

9. Przy ołtarzu św. Józefa został wystawiony kosz, w którym będziemy mogli złożyć dary świąteczne przeznaczone dla najbiedniejszych.

10. W ostatnim tygodniu zmarły nasze parafianki: śp. Halina Bielecka i śp. Bronisława Piorun. Polećmy je Miłosiernemu Bogu. Wieczny odpoczynek…

Wszystkim życzymy błogosławionej Niedzieli i modlitewnego przeżycia Adwentu! Szczególnie zapraszamy do uczestnictwa w RORATACH!

I NIEDZIELA ADWENTU 3 grudnia 2017 r.

1. Dzisiejszą Liturgią rozpoczynamy ADWENT, który jest radosnym oczekiwaniem na przyjście Pana. Nie zabraknie w nim Mszy świętych RORATNICH, odprawianych tradycyjnie o brzasku dnia, we wszystkie dni powszednie od poniedziałku, 4 grudnia do soboty przed wigilią Bożego Narodzenia. Dzieci będą otrzymywały elementy układanki, którą przez adwent będą przygotowywały w domu. Dla wszystkich uczestników RORAT, od poniedziałku do piątku, tak jak było to w zeszłym roku, przewidziane są w „Starej Zakrystii” ciepły napój i ciastko. Serdecznie zapraszamy! RORATY CODZIENNIE o 7.00.

2. Rekolekcje adwentowe rozpoczniemy w piątek, 8 grudnia, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP i potrwają do niedzieli, 10 grudnia. Poprowadzi je o. Dariusz Laskowski z zakonu OO. Paulinów. Msze święte w piątek i sobotę o godz. 7.00, 11.00 i 18.00. W niedzielę według stałego porządku. Spowiedź przez całe rekolekcje 30 minut przed Mszą świętą, a także podczas Eucharystii.

3. Dzisiaj o godz. 16.45 zapraszamy na spotkanie Wspólnoty Żywego Różańca, a o 17.30 na wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo adoracyjne.

4. Od poniedziałku, 4 grudnia rozpoczniemy wizyty duszpasterskie rodzin i mieszkańców naszej parafii. Kolęda to czas wspólnej modlitwy, błogosławieństwa domu i jego mieszkańców oraz okazja do spotkania i rozmowy z osobą duchowną. Kolędę rozpoczniemy w tym roku od Alei Solidarności 83/89. Plan kolędy jest umieszczony na tablicach informacyjnych, na parafialnej stronie internetowej, na facebooku oraz wysłany mailem.

5. W tym tygodniu wspominamy w liturgii:

– 3 grudnia św. Franciszeka Ksawerego (1506-1552), prezbitera, jezuitę, uważanego za jednego z największych misjonarzy w dziejach Kościoła;

– 6 grudnia św. Mikołaja, biskupa Miry Licyjskiej, który żył na przełomie III i IV wieku. Sławę i cześć w Kościele zyskał sobie dzięki wyjątkowej dobroci i mądrości. Tego dnia tradycyjnie obdarujemy prezentami nasze dzieci i bliskich. Niech to liturgiczne wspomnienie św. Mikołaja usposobi nas także do szerokiego otwarcia oczu i serc na naszych bliźnich;

7 grudnia św. Ambrożego, biskupa Mediolanu, żyjącego w IV wieku, gorliwego duszpasterza i uczonego teologa, wielkiego doktora Kościoła. Jest to także pierwszy czwartek miesiąca – o godz. 18.00 Msza wotywna o Chrystusie Najwyższym i Wiecznym Kapłanie z modlitwą o powołania kapłańskie i zakonne z naszej parafii;

– 8 grudnia Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Pochylamy się nad tajemnicą wiary, która mówi, że Pan Bóg, wybierając Maryję na Matkę swego Syna, zachował Ją od grzechu pierworodnego. Kościół uczy także, że Matka Boża nie popełniła żadnego grzechu uczynkowego. Prawda ta sięga źródeł chrześcijaństwa, pochodzi z czasów apostolskich. Właściwą rangę uroczystość ta otrzymała wówczas, gdy dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi ogłosił papież Pius IX w 1854 roku. Prośmy naszą Najlepszą Matkę o wstawiennictwo u Jej Syna we wszelkich potrzebach, zwłaszcza o wytrwałość w walce z grzechami. O godz. 12.00 „Święta godzina łaski”.

6. Za tydzień będziemy obchodzić XVIII Dzień modlitwy i pomocy materialnej  Kościołowi na Wschodzie. Po każdej Mszy świętej zbiórka do puszek z przeznaczeniem na ten cel.

7. Przy wyjściu z kościoła, można nabyć poświęcony opłatek na wigilijną wieczerzę. Kupując zaś święcę lub wysyłając sms o treści “Świeca” pod nr 72052 (koszt 2,46 z VAT) wspieramy akcję Caritas Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

8. Przy ołtarzu św. Józefa został wystawiony kosz, w którym będziemy mogli złożyć dary świąteczne przeznaczone dla najbiedniejszych.

9. Wspólnota Legion Maryi rozdaje dzisiaj po każdej Mszy świętej cudowne medaliki. Można też wziąć z ławek broszury mówiące o objawieniach z nim związanych.

10. Z radością informuję, że 8 grudnia o godz. 11.00 w Kościele Seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu 52/54 w Warszawie, przyjmie święcenia diakonatu nasz dawny praktykant, Jakub Rosiński.

11. Dzisiejsza taca jest przeznaczona na Warszawskie Seminarium Duchowne. W imieniu całej społeczności seminaryjnej składam wszystkim ofiarodawcom serdeczne Bóg zapłać.

Wszystkim życzymy błogosławionej Niedzieli i modlitewnego przeżycia Adwentu! Szczególnie zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w RORATACH I REKOLEKCJACH!

25 listopada 2017 – UROCZYSTOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA

1. Dzisiejsza uroczystość, ustanowiona 92 lat temu przez papieża Piusa XI, stanowi zwieńczenie roku liturgicznego, podczas którego przeżywamy całe misterium zbawcze. Uwielbiamy Boga i dziękujemy Mu za dzieło stworzenia i odkupienia, za wcielenie, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Jezus Chrystus pragnie nas wszystkich zjednoczyć w swoim królestwie prawdy i życia, świętości i łaski, sprawiedliwości, miłości i pokoju.

2. Zapraszamy dzisiaj wieczorem o godz. 17.30 na nabożeństwo eucharystyczne, podczas którego odmówimy litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa i akt poświęcenia rodzaju ludzkiego: O Jezu najsłodszy…, za co można uzyskać dziś odpust zupełny.

3. W zeszłym roku w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach – pasterze Kościoła w Polsce wraz z wiernymi dokonali Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Dzisiaj po Sumie o godz. 13.30 przed wystawionym Najświętszym Sakramentem ponowimy ten Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.

4. W dzisiejszą uroczystość swoje święto obchodzą członkowie Akcji Katolickiej, którzy wartości wypływające z Ewangelii pragną wcielać w życiu społecznym i zawodowym. Przed laty i w naszej parafii został założony oddział tego stowarzyszenia, który spotyka się co drugi poniedziałek po Mszy świętej o godz. 8.00 w sali przy zakrystii. Zachęcamy do zaangażowania się w to dzieło, bowiem potrzeba w Kościele wielu wiernych świeckich gotowych promować naukę Chrystusa i świadczyć o Nim.

5. W najbliższy czwartek, 30 listopada, przypada święto św. Andrzeja Apostoła. Był pierwszym uczniem powołanym przez Pana Jezusa, bratem św. Piotra. Tradycja głosi, że po zesłaniu Ducha Świętego udał się do Grecji, gdzie oddał życie za wiarę, ukrzyżowany głową do dołu. Pamiątką tego są tak zwane krzyże św. Andrzeja w kształcie litery „X”. Niech zgiełk andrzejkowych zabaw, jakie się w tym czasie organizuje, nie zagłuszy naszej modlitwy przez wstawiennictwo tego szczególnego patrona podczas świątecznej Mszy Świętej.

6. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Zachęcam wszystkich do skorzystania z sakramentu pokuty w piątek w godz. 15.00 do 18.00. W piątek i sobotę z sakramentami świętymi odwiedzimy chorych i seniorów naszej wspólnoty parafialnej. Zachęcam też do chwili adoracji Najświętszego Sakramentu. W pierwszą sobotę miesiąca po Mszy Świętej o godz. 8.00 nasze osobiste i wspólnotowe intencje przedstawimy Niepokalanemu Sercu Maryi podczas pierwszosobotniego nabożeństwa.

7.  W Adwencie, który już za tydzień, rozpoczniemy wizyty duszpasterskie rodzin i mieszkańców naszej parafii. Kolędę rozpoczniemy w poniedziałek 4 grudnia od Alei Solidarności 83/89.

8. Rekolekcje adwentowe rozpoczną się w piątek, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, tj. 8 grudnia, a poprowadzi je o. Darek z zakonu OO. Paulinów.

9. W czasie Adwentu nie zabraknie Mszy świętych roratnich, odprawianych tradycyjnie o brzasku dnia, we wszystkie dni powszednie od poniedziałku, 4 grudnia do soboty przed wigilią Bożego Narodzenia. Dzieci będą otrzymywały elementy układanki, którą przez adwent będą konstruowały w domu. Dla wszystkich uczestników rorat, tak jak było to w zeszłym roku, przewidziane jest w „starej zakrystii” ciepły napój i ciastko. Serdecznie zapraszamy! Roraty codziennie o 7.00. Przez czas trwania rorat nie będzie Mszy świętej o godz. 8.00.

10. Za tydzień taca przeznaczona będzie na potrzeby Warszawskiego Metropolitalnego Seminarium Duchownego.

11. Brat Dawid Burza z zakonu Ojców Augustianów organizuje wyjazd na Taize w Bazylei. Koszt 350-390 zł oraz 60 euro. Zapisy do wtorku 28 listopada na nr tel. 783 701 098.

Czas przygotować się do Adwentu – okresu radosnego i pobożnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. Wejdźmy w ten piękny, choć krótki czas wyciszeni i odpowiednio duchowo nastawieni.

Plan kolędy w dniach od 4 do 20 grudnia 2017r.

 • 4 XII, poniedziałek: od godz. 16.30 Aleja Solidarności 83/89 i 91, od godz. 17.30 Aleja Solidarności 93;

 • 5 XII, wtorek: od godz.16.30 Aleja Solidarności 95/99;

 • 6 XII, środa: od godz.16.30 Orla 6 i 8, od godz. 17.30 Orla 11;

 • 7 XII, czwartek: od godz.16.30 Orla 6A i Aleja Solidarności 101, od godz.17.30 Orla 6B;

 • 8, 9, 10 XII: REKOLEKCJE ADWENTOWE;

 • 11 XII, poniedziałek: od godz. 16.30 Aleja Solidarności 101A, 101C, 105/111A, 105/111B i 113;

 • 12 XII, wtorek: od godz. 16.30 Aleja Solidarności 113A, 113B, 113D,115;

 • 13 XII, środa: od godz. 16.30 Aleja Jana Pawła II 35;

 • 14 XII, czwartek: od godz. 16.30 Aleja Jana Pawła II 36 i 38;

 • 15 XII, piątek: od godz. 16.30 Aleja Solidarności 119/125 oraz Ogrodowa 4;

 • 16 XII, sobota: od godz.11.00 Aleja Solidarności 129/131;

 • 18 XII, poniedziałek: od godz. 16.30 Elektoralna 12A, Aleja Solidarności 131A i 147;

 • 19 XII, wtorek: od godz. 16.30 Aleja Solidarności 88 i 149;

 • 20 XII, środa: od godz. 16.30 Aleja Solidarności 84 i 86;

 • cd. po Świętach Bożego Narodzenia.