VII NIEDZIELA WIELKANOCNA – UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO
28 maja 2017 r.
Ogłoszenia duszpasterskie

1. Dziś przeżywamy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. W Kościele jest obchodzona już od V wieku. Chrystus Pan, zanim opuścił ziemię, powiedział do Apostołów: „A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie” (J 12,32). Tłumaczył im, że Jego odejście jest potrzebne, aby mógł zesłać Ducha Pocieszyciela. Po złożonej z samego siebie Ofierze Nowego i Wiecznego Przymierza wszedł do chwały Ojca, aby wstawiać się za nami, aby przygotować nam miejsce. Wpatrujemy się w górę, każdego dnia podążamy za Nim, obieramy ten właśnie kierunek, krocząc po ziemskich drogach wiary. Moc do tej wędrówki czerpiemy z samego Chrystusa obecnego w Eucharystii, odwagę i siły – z Ducha Świętego, który nieustannie nas wspiera i pociesza.
2. Dzisiaj przypada też 36. rocznica śmierci sługi Bożego Stefana kardynała Wyszyńskiego. Pamiętajmy, że ten Prymas Polski oddał nasz naród w macierzyńską niewolę Maryi. Starajmy się wypełniać jego testament, a jednocześnie módlmy się o jego rychłą beatyfikację.
3. Dzisiaj na Mszy świętej o godz. 10.30 jedenaścioro dzieci przystąpi w naszym kościele do I Komunii świętej. Do piątku włącznie dzieci przeżywać będą tzw. biały tydzień, przychodząc w komunijnych strojach na Eucharystię o godz. 18.00. Zaś o godz.12.00, na Mszy świętej w języku angielskim nuncjusz apostolski w Polsce, abp. Salvatore Pennacchio udzieli sakramentu bierzmowania.
4. Rozpoczęliśmy w piątek nowennę przed zesłaniem Ducha Świętego w dzień Zielonych Świątek oraz nowennę przed jubileuszowym X Świętem Dziękczynienia. Licznie włączmy się we wspólnotową nowennę do Ducha Świętego, wiedząc, jak bardzo jest nam potrzebne Jego światło i pociecha. Stąd słowo ks. Kardynała Kazimierza.
5. W środę, 31 maja, będziemy przeżywać święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Ona jest świątynią Ducha Świętego od chwili zwiastowania i niesie Go innym, jak swojej krewnej – Elżbiecie, podczas nawiedzenia, aby mógł się dalej rozlewać na całe stworzenie. My przez chrzest również jesteśmy zobowiązani do niesienia światu dobrej nowiny o zbawieniu. Niech to święto pobudzi nas do większej gorliwości apostolskiej.
6. W tym tygodniu – w najbliższy czwartek – rozpoczynamy czerwiec, miesiąc poświęcony Sercu Pana Jezusa. W naszym kościele codziennie o godz. 18.30 będziemy sprawowali nabożeństwa czerwcowe, podczas których śpiewamy Litanię do Serca Pana Jezusa. Licznie uczęszczajmy na te nabożeństwa, aby wynagrodzić Panu Bogu wszystkie nasze grzechy i nieprawości oraz wyrazić naszą wiarę w wielkie Boże miłosierdzie.
7. W czwartek, 1 czerwca, w Międzynarodowy Dzień Dziecka, na Eucharystię o godz. 18.00 zapraszamy przede wszystkim dzieci z rodzicami, aby wspólnie modlić się o czyste i dobre serca dla nich, o ich duchowy wzrost i bezpieczeństwo w trudnych czasach. Pan Jezus bardzo kocha dzieci, zatem pozwólmy wszystkim dzieciom przychodzić do Niego po błogosławieństwo. A błogosławieństwa udzielą nam trzej nowowyświęceni kapłani, którzy tego dnia odprawią dla nas Mszę prymicyjną.
8. W tym tygodniu przypada też pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Okazja do spowiedzi świętej pierwszopiątkowej w naszym kościele od godz. 15.00 do 18.00. Pamiętajmy o modlitewnej prośbie o liczne i święte powołania do kapłaństwa oraz o adoracji Najświętszego Sakramentu i Komunii św. wynagradzającej. Niepokalanemu Sercu Maryi polecajmy nasze rodziny i naszą Ojczyznę. Dodatkowa Msza święta organizowana przez Ruch Rodzin Nazaretańskich z adoracją i różańcem w sobotę o godz. 11.00.

9. W przyszłą niedzielę, 4 czerwca, przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego, tak zwane Zielone Świątki. Warto też pamiętać, że niedziela ta kończy okres Wielkanocy i że to ostatni moment, aby zadośćuczynić przykazaniu kościelnemu nakazującemu spowiedź i Komunię św. wielkanocną.
10. Rocznica I Komunii świętej 11 czerwca, o godz.10.30, spotkanie z dziećmi i rodzicami 7 czerwca o godz.16.15, spowiedź przed uroczystością 9 czerwca o godz.16.00.
11. Trwają zapisy młodzieży z klas III gimnazjalnych i starszej, pragnącej przygotowć się do sakramentu bierzmowania. Zapisy w kancelarii i zakrystii do końca czerwca, początek przygotowania we wrześniu.
12. W tym tygodniu patronują nam:
29 V – św. Urszula Ledóchowska (1865-1939), założycielka Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, zwanych urszulankami szarymi, z domem macierzystym w Pniewach, wielka wychowawczyni i opiekunka młodzieży;
1 VI – św. Justyn (†165), męczennik, największy apologeta chrześcijański II wieku, który zginął za wiarę podczas prześladowań za cesarza Marka Aureliusza;
3 VI – św. Karol Lwanga i jego towarzysze (†1886), męczennicy z Ugandy w Afryce, którzy również oddali życie dla Chrystusa. 13. W sobotę, 17 czerwca, organizujemy pielgrzymkę do Gietrzwałdu. Koszt pielgrzymki 70 zł. Zapisy w zakrystii i kancelarii parafialnej.
14. W ostatnim tygodniu zmarły nasze parafianki: śp. Regina Irena Gwiazda i śp. Irena Tartanus. Polećmy je Miłosiernemu Bogu. Wieczny odpoczynek…
Ojczyzna nasza jest w niebie. Obyśmy o tym nigdy nie zapomnieli. Błogosławionej niedzieli.

VI NIEDZIELA WIELKANOCNA
21 maja 2017 r.
Ogłoszenia duszpasterskie

1. Przez ostatnie dni maja kroczymy z Maryją, opromienieni i radośni Paschą Jej Syna. Dziś, w szóstą niedzielę Wielkanocy, gromadzimy się wokół ołtarza, żeby to misterium paschalne mogło przemienić całe nasze życie. Przyjmowanie sakramentów św., zwłaszcza pełny udział w Eucharystii, wsłuchiwanie się w słowo Boże – to wszystko otwiera nas na Najwyższego, który zadziwia swoją mocą, dobrocią i bezinteresownością – miłosierdziem. Tak rodzi się nasza wiara, nadzieja i miłość – dobro, którym można i trzeba dzielić się z innymi. Tak rodzi się prawdziwa komunia z Panem Bogiem i z naszymi braćmi.
2. Od jutrzejszego poniedziałku, 22 maja, przez trzy kolejne dni będziemy modlić się o dobre urodzaje i za kraje głodujące. Będziemy prosić Pana Boga o obfite plony i błogosławieństwo dla ciężkiej pracy na roli, o sprawiedliwy podział dóbr i chleb dla głodujących w naszym kraju i na całym świecie.
3. We wtorek, 24 maja, w specjalne liturgiczne wspomnienie, zwracamy się do Maryi jako Wspomożycielki wiernych. Kościół uciekał się do Niej od początku we wszystkich potrzebach i troskach. I dziś wierzymy, że jest Szafarką Bożych łask i dba o swoje dzieci. Nasz naród nie tylko wyróżnia się wśród innych narodów wielkim nabożeństwem do Maryi, możemy wymienić wiele wydarzeń, kiedy doświadczyliśmy Jej wyraźnej opieki.
4. Z inicjatywy papieża Benedykta XVI tego dnia modlimy się za Kościół w Chinach. W 2007 roku papież wydał list apostolski, w którym postanowił, że dzień 24 maja będzie poświęcony pamięci i modlitwom za Kościół w tym kraju. Często zapominamy, że w wielu miejscach na świecie Kościół jest prześladowany, że za wiarę w Chrystusa wielu braci chrześcijan cierpi, a nawet oddaje życie. My nie musimy dźwigać takich doświadczeń, zatem ofiarujmy dar modlitwy i codziennej pamięci o prześladowanych braciach w wierze; prośmy Pana Boga, aby i oni mogli cieszyć się paschalną radością Chrystusowego Kościoła.
5. W piątek, 26 maja, obchodzimy Dzień Matki. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych mamach, tych żyjących i tych, które Pan Bóg powołał już do siebie. Wszystkich zapraszam na wspólną Eucharystię i modlitwę o godz. 18.00, podczas której przez wstawiennictwo najświętszej
z wszystkich matek, Maryi, będziemy dziękować Panu Bogu za nasze mamy, za ich dobre serca i ręce, będziemy prosić o potrzebne łaski w ich codziennym utrudzeniu.
6. 26 maja patronuje – św. Filip Nereusz (1515-1595), prezbiter, znany z niezwykłej dobroci doradca papieży, założyciel Bractwa Trójcy Świętej, kapłańskiej kongregacji księży filipinów, a co ważne dla nas, Polaków, założyciel Kolegium Polskiego w Rzymie.
7. W niedzielę, 28 maja br., przypada 36. rocznica śmierci Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Polski. W bazylice archikatedralnej Świętego Jana Chrzciciela na Starym Mieście, o godz. 19.00 Msza święta o rychłą beatyfikację Księdza Prymasa.
8. Także w przyszłą niedzielę na Mszy świętej o godz. 10.30 jedenaścioro dzieci przystąpi w naszym kościele do I Komunii świętej. Zaś o godz.12.00, na Mszy świętej w języku angielskim nuncjusz apostolski w Polsce, abp. Salvatore Pennacchio udzieli sakramentu bierzmowania.
9. Rocznica I Komunii świętej 11 czerwca, o godz.10.30, spotkanie z dziećmi i rodzicami 7 czerwca o godz.16.15, spowiedź przed uroczystością 9 czerwca o godz.16.00.
10. Rozpoczynamy zapisy młodzieży z klas III gimnazjalnych i starszej, pragnącej przygotowć się do sakramentu bierzmowania. Zapisy w kancelarii i zakrystii do końca czerwca, początek przygotowania we wrześniu.
11. 17 czerwca, w sobotę organizujemy pielgrzymkę do Gietrzwałdu. Koszt pielgrzymki 70 zł. Zapisy w zakrystii i kancelarii parafialnej.
12. W ostatnią sobotę czerwca, tj. 24. organizujemy jednodniowy spływ kajakowy rzeką Rawką. Wyjazd po Mszy świętej o godz.8.00, koszt 50 zł.
13. Do zawarcia sakramentalnego małżeństwa przygotowują się: Damian Tomasz Kohyt & Marta Katarzyna Cebula, obydwoje z naszej parafii, zapowiedź 2.
14. Ks. Jacek Krzemień, ze Wspólnotą Chleb życia, składa serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone tydzień temu przez parafian i wspólnotę anglojęzyczną, na dzieła związane z ludźmi bezdomnymi i wykluczonymi. Nasz dar to 4950zł.
15. Parafialne Caritas zbiera dziś po Mszy świętej do puszek, ofiary na kolonie letnie dla dzieci z ubogich rodzin.
16. W ostatnim tygodniu zmarły nasze parafianki: śp. Barbara Anna Szomańska i śp. Stanisława Henryka Lipińska. Polećmy je Miłosiernemu Bogu. Wieczny odpoczynek…

V NIEDZIELA WIELKANOCNA
14 maja 2017 r.
Ogłoszenia duszpasterskie

1. Gromadzimy się na Eucharystii, która jest darem nieskończonej miłości Pana Boga. Możemy ten wielkanocny sakrament przyjąć i pozwolić, aby przemieniał nas wewnętrznie, czynił coraz bardziej podobnymi do Chrystusa. Wszyscy jesteśmy zaproszeni, aby już tu, na ziemi, zacząć wchodzić w świętą rzeczywistość nieba. Najdoskonalszą nauczycielką na tej drodze jest dla nas Maryja – Ta, która wypowiedziawszy przy zwiastowaniu fiat, nigdy go nie cofnęła, nigdy nie odstąpiła od Bożego Syna, szła z Nim aż na Kalwarię, trwała w komunii założonej przez Niego wspólnoty – Kościoła.
2. Przez te kolejne majowe dni razem z Maryją trwamy na modlitwie podczas nabożeństwa majowego, które celebrujemy w naszym kościele codziennie w dni powszednie o godz. 18.30, w niedzielę o godz. 17.30. Jeśli jest ktoś w naszej wspólnocie parafialnej, kto jeszcze ani razu w tym nabożeństwie nie uczestniczył, gorąco zachęcam, bo któż lepiej zaradzi naszym duchowym i życiowym potrzebom, jak nie Wspomożycielka wiernych.
3. Dzisiejsza niedziela przykrywa święto św. Macieja Apostoła (obchodzone 14 maja), wybranego do grona Dwunastu w miejsce Judasza. Hebrajskie imię „Maciej” oznacza „dar Boga”. Zwróćmy się do tego świętego, aby wspomagał nasze wysiłki codziennego stawania się darem Pana Boga dla braci.
4. We wtorek, 16 maja, przypada święto kolejnego patrona Polski i metropolii, św. Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika. Żył na przełomie XVI i XVII wieku i zasłynął jako gorliwy kaznodzieja i duszpasterz jezuicki, stąd zyskał miano „łowcy dusz”. Dnia 16 maja 1657 roku został schwytany przez Kozaków. Mimo okrutnych tortur, nie wyrzekł się wiary w Jezusa Chrystusa. Jego relikwie znajdują się w kościele ojców jezuitów przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, gdzie główne uroczystości rozpoczną się o godz. 18.00. Niech ten święty patron będzie dla nas wzorem bezkompromisowości wiary i przywiązania do Zbawiciela, a zarazem orędownikiem w trudnym budowaniu ładu i jedności w naszej Ojczyźnie i we wspólnocie narodów.
5. W sobotę, 20 maja br., w ramach akcji Noc Muzeów, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zaprasza na Noc Otwartą Domu Arcybiskupów Warszawskich. W programie: zwiedzanie pałacu, wystawa fotograficzna w 20. rocznicę Hołdu Górali złożonego Janowi Pawłowi II w Zakopanem oraz koncert Folk Kapeli Góralska Hora. Anegdoty o mieszkańcach pałacu i jego gościach opowiadać będą między innymi biografowie Prymasa Wyszyńskiego i Jana Pawła II: p. Ewa. K. Czaczkowska i p. Grzegorz Polak oraz współpracowniczka Prymasa – p. Anna Rastawicka. Rozpoczęcie o godz. 18.00.
6. Dzisiaj w naszej wspólnocie parafialnej gościmy, znanego już nam, ks. Jacka Krzemienia ze Wspólnoty Chleb Życia, niosącej pomoc bezdomnym. Dziękujemy za wspólną modlitwę i Słowo Boże. Działania podejmowane przez Wspólnotę Chleb Życia, można wesprzeć po Mszy świętej, składając ofiarę przy wyjściu z kościoła.
7. W dniach 16 i 17 czerwca organizujemy pielgrzymkę do św. Lipki i Gietrzwałdu. Koszt pielgrzymki z noclegiem 150 zł. Zapisy w zakrystii i kancelarii parafialnej.
8. Do zawarcia sakramentalnego małżeństwa przygotowują się: Damian Tomasz Kohyt & Marta Katarzyna Cebula, obydwoje z naszej parafii, zapowiedź 1.
9. Bóg zapłać za ofiary składane dziś na tace, na cele inwestycyjne. Trwa montaż okien w kościele, a do końca miesiąca zostanie zamontowane zabezpieczenie ze szkła pancernego do wystawiania Najświętszego Sakramentu do całodziennej adoracji.
10. W ostatnim tygodniu zmarł nasz parafianin: śp. Tadeusz Zakrzewski. Polećmy go Miłosiernemu Bogu. Wieczny odpoczynek…