III NIEDZIELA WIELKANOCNA
30 kwietnia 2017 r.
Ogłoszenia duszpasterskie
1. Nadal przeżywamy okres radości płynącej z doświadczenia mocy Chrystusa zmartwychwstałego. Ta moc uzdalnia nas do kochania innych i tworzenia z nimi autentycznej wspólnoty – komunii. Okres od zmartwychwstania do wniebowstąpienia Pan Jezus poświęcił tym, których najbardziej umiłował. Spróbujmy wejść do tego grona, poczujmy się zaproszeni do bliskiego przebywania ze Zmartwychwstałym, które najlepiej realizuje się przez nasz pełny udział w Eucharystii.
2. Dzisiaj o godz. 17.30 nabożeństwo do Matki Bożej Królowej.
3. Na mocy decyzji Konferencji Episkopatu Polski w trzecią niedzielę Wielkanocy we wszystkich diecezjach w Polsce obchodzona jest Niedziela Biblijna, która rozpoczyna następujący po niej Tydzień Biblijny. Nie tylko dzisiaj, w Niedzielę Biblijną wczytujmy się z ochotą i rozważajmy słowo Boże, zwłaszcza zawarte na kartach Ewangelii.
4. Dzisiejsza niedziela jest też Ogólnopolską Niedzielą Modlitw za Kierowców i wszystkich poruszających się po drogach. Niech nasza wspólna modlitwa zaowocuje rozwagą, większym rozsądkiem i mądrością w czasie naszych pieszych, rowerowych, motocyklowych czy samochodowych wojaży. Prośmy o to Bożą Opatrzność przez wstawiennictwo św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących.
5. W najbliższy poniedziałek rozpocznie się miesiąc w szczególny sposób poświęcony Maryi. Codziennie będziemy gromadzić się wokół ołtarza na Eucharystii o godz. 18.00, po której będziemy celebrowali tak ukochane przez starszych i młodszych majowe nabożeństwo. To w szkole Maryi uczmy się całkowitego oddania Panu Bogu i braciom. Zadbajmy o Jej wizerunki w naszych domach i w przydrożnych kapliczkach. Rodzinnie gromadźmy się przy nich na śpiewanie Litanii loretańskiej, pieśni maryjnych, różaniec czy wieczorny Apel jasnogórski. Nabożeństwa majowe w niedzielę o godz.17.30, w tygodniu o 18.30.
6. Dzień 1 maja jest także Świętem Pracy. Naszymi modlitwami przez wstawiennictwo św. Józefa Rzemieślnika obejmiemy szczególnie osoby i rodziny borykające się z problemem bezrobocia i z dramatyczną sytuacją materialną. Nie opuszczajmy żadnej okazji, aby prosić tego patrona o wrażliwość sumień i ład moralny w naszym życiu rodzinnym i społecznym.
7. We wtorek, 2 maja, przypada doroczny Dzień Polonii i Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Modlitwą ogarniemy rodaków żyjących poza granicami naszej Ojczyzny. Nie zapomnijmy też o wywieszeniu flag, by w ten sposób zademonstrować nasze przywiązanie do barw narodowych.
8. W środę, 3 maja, będziemy przeżywali uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, głównej patronki naszej Ojczyzny. Msze święte o godz. 7.00, 8.00, dodatkowa o godz. 11.00 w intencji Ojczyzny, podczas której uroczyście ponowimy też Akt oddania Polski pod opiekę Matki Bożej oraz o 18.00.
9. Pozostali patroni z tygodnia to:
we wtorek, 2 V – św. Atanazy (295-373), biskup Aleksandrii, doktor Kościoła, wybitny nauczyciel wiary;
w czwartek, 4 V – św. Florian (†304), męczennik z początku IV wieku, patron strażaków;
w sobotę, 6 V – św. Apostołowie Filip i Jakub, którzy czerpiąc moc z Chrystusa, udowodnili, że nawet słaby człowiek jest w stanie poświęcić się głoszeniu Ewangelii.
10. Nie zapominajmy też o przypadających w tym tygodniu pierwszym czwartku, pierwszym piątku i pierwszej sobocie miesiąca. Spowiedź pierwszopiątkowa od 15.00 do 18.30. W sobotę Ruch Rodzin Nazaretańskich zaprasza na Mszę świętą o godz.11.00, po Mszy adoracja i różaniec.
11. W ostatnią niedzielę w całym kościele w Polsce odbywała się zbiórka do puszek na rzecz ofiar w Syrii i mieszkańców Aleppo. W naszej parafii udało się zebrać na ten cel 2750,63 pln. Można włączyć się też indywidualnie w pomoc rodzinom syryjskim za pośrednictwem strony internetowej: www.rodzinarodzinie.caritas.pl. Za tydzeń taca na Seminarium Duchowne.
12. Dziękujemy za wszystkie ofiary i dary dla podopiecznych parafialnego Caritas. Dzięki nim na święta przygotowane zostały paczki dla kilkudziesięciu osób. Można też wesprzeć te działania posługą wolontariacką lub składając dziś ofiarę do puszki. Caritas jest czynne w poniedziałeki od 16.30 do 17.30.
13. Do zawarcia sakramentu małżeństwa przygotowują się: Aleksander Michał Iwanicki, kawaler z naszej parafii & Joanna Donata Domino, panna z parafii św. Katarzyny w Tyczynie, zapowiedź druga.
14. Zapraszamy 1 maja na godz. 9.00 do kaplicy Matki Bożej Szkaplerznej na projekcję filmu Zmartwychwstały. Ten kinowy hit to epicka opowieść biblijna, przedstawiona z punktu widzenia niewierzącego żołnierza rzymskiego zmagającego się z rozwiązaniem zagadki odnalezienia ciała Pana Jezusa po ukrzyżowaniu. Wstęp wolny. Przy wyjściu z kościoła w cenie 5 zł. jest do nabycia książka Wszystko o objawieniach z Fatimy, wydanie specjalne z okazji ich 100-lecia z quizem.
15. W ostatnim tygodniu zmarł nasz parafianin: śp. Maciej Stanisław Augustynowicz. Polećmy go Miłosiernemu Bogu. Wieczny odpoczynek…
16. Kancelaria parafialna będzie nieczynna 2 i 3 maja.

NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO
23 kwietnia 2017 r.
Ogłoszenia duszpasterskie
1. Dziś przeżywamy niedzielę Miłosierdzia Bożego. Śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa najdobitniej przekonują nas o tym, że Bóg jest miłosierną miłością, że potrafi jedynie kochać i przebaczać. Ojciec Święty Franciszek mówi wprost, że imieniem Boga jest miłosierdzie. Jakże więc nie dziękować za wielki dar miłosierdzia, za łaskę sakramentu pokuty. Jako Kościół, napełnieni paschalną radością, mamy teraz tylko jedno zadanie: głosić i uobecniać miłosierdzie Boga, objawione w Jezusie Chrystusie, który cierpiał za grzeszny świat, prawdziwie zmartwychwstał i żyje pośród nas.
2. Zapraszamy o godz. 15.00 na koronkę do Bożego Miłosierdzia i Mszę świętą w zgłoszonych intencjach.
3. W tym rozpoczynającym się dziś Tygodniu Miłosierdzia warto też przypomnieć słowa św. Jana Pawła II: „Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! To zadanie powierzam wam, drodzy bracia i siostry, Kościołowi w Krakowie i w Polsce oraz wszystkim czcicielom Bożego miłosierdzia, którzy tutaj przybywać będą z Polski i z całego świata. Bądźcie świadkami miłosierdzia!” (Łagiewniki, 2002 r.).
4. W niedzielę Miłosierdzia Bożego w Archidiecezji Warszawskiej odbywają się uroczystości związane ze Świętem Bożego Miłosierdzia:
– godz. 11.00 – w parafii Miłosierdzia Bożego i Św. Faustyny, przy ul. Żytniej 1, Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz odprawi uroczystą Mszę świętą, podczas której dokona konsekracji miejscowego kościoła;
– godz. 12.00 – w diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ożarowie Mazowieckim zostanie odprawiona uroczysta Msza święta pod przewodnictwem Wice-prowincjała Księży Pallotynów – Ks. Waldemara Pawlika SAC; godz. 15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia, a po niej Msza święta; w sobotę poprzedzającą Niedzielę Miłosierdzia, tj., 22 kwietnia, o godz. 16.15 odbędzie się Koncert Mietka Szcześniaka, który zaprezentuje poezję ks. Jana Twardowskiego tematycznie związaną z Miłosierdziem Bożym;
– godz. 15.00 – w Parku Moczydło w Warszawie na Woli (u zbiegu ulic Górczewskiej i Deotymy) przy figurze Jezusa Miłosiernego zostanie odprawiona uroczysta Msza święta pod przewodnictwem Jego Eminencji Kazimierza Kardynała Nycza Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego. Po Mszy świętej odbędzie się koncert Eleni.
5. Zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego we wszystkich kościołach Archidiecezji Warszawskiej zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek na rzecz ofiar w Syrii i mieszkańców Aleppo. Można włączyć się też indywidualnie w pomoc rodzinom syryjskim za pośrednictwem strony internetowej: www.rodzinarodzinie.caritas.pl
6. Jutro, w poniedziałek, 24 kwietnia, zgodnie z zasadami kalendarza liturgicznego, będziemy obchodzili – przeniesioną z dzisiejszego dnia – uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Nasze myśli i serca skierujmy w stronę Gniezna, gdzie znajdują się jego relikwie. Będziemy dziękować Panu Bogu za dobro, jakie wyświadczył nam przez posługę św. Wojciecha na naszej ziemi. Od ponad tysiąca lat jesteśmy chrześcijanami. Z tej wielkiej łaski wypływają także zadania, przede wszystkim godnego wypełniania Ewangelii Chrystusowej w codziennym życiu. Jako spadkobiercy św. Wojciecha nie możemy się jej wstydzić i nie możemy spokojnie patrzeć, kiedy się ją poniewiera. Przykładnie i wiernie trwajmy przy krzyżu Chrystusowym i Ewangelii.
7. We wtorek, 25 kwietnia, będziemy obchodzić święto św. Marka Ewangelisty. Jednocześnie jest to dzień modlitw o urodzaje. Wieczorną Eucharystię o godz. 18.00 połączymy z nabożeństwem błagalnym. Wszyscy, także mieszkańcy miast, proszą o błogosławieństwo dla pracujących na roli i o pomyślne zbiory. Będziemy się też modlić o to, by nikomu na świecie nie brakowało chleba.
8. Tydzień zakończymy liturgicznym świętem św. Katarzyny Sieneńskiej (sobota, 29 kwietnia). Tak dalece wyróżniała się ona czynną miłością do Kościoła Chrystusowego i świadectwem wiary, że nadano jej tytuł doktora Kościoła. A w 1999 roku św. Jan Paweł II ustanowił ją patronką Europy.
9. W nadchodzącą sobotę naszą modlitwą ogarniemy również wszystkie ofiary nazistowskiego i stalinowskiego terroru, zwłaszcza osoby duchowne i konsekrowane, ponieważ tego dnia przypada Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, upamiętniający rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau w 1945 roku.
10. Przyszła, kończąca kwiecień trzecia niedziela Wielkanocy z ustanowienia Episkopatu Polski we wszystkich diecezjach w Polsce obchodzona jest jako Niedziela Biblijna, która rozpoczyna następujący po niej Tydzień Biblijny. Będzie to też Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców.
11. Do zawarcia sakramentu małżeństwa przygotowują się: Aleksander Michał Iwanicki, kawaler z naszej parafii & Joanna Donata Domino, panna z parafii św. Katarzyny w Tyczynie, zapowiedź druga.
12. W ostatnim tygodniu zmarły nasze parafianki: śp. Danuta Arvaniti i śp. Bożena Kropisz. Polećmy je Miłosiernemu Bogu. Wieczny odpoczynek…

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO
16 kwietnia 2017 r.
Ogłoszenia duszpasterskie

1. Chrystus Zmartwychwstał. Alleluja! Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja! Miłość ostatecznie zwycięża śmierć. Przyobleczmy nasze życie w zwycięską miłość Zbawiciela i jej doświadczajmy. Grzech i jego owoc, to znaczy śmierć, nie jest już w stanie zagrodzić nam drogi do domu Ojca. Przez Jezusa w Duchu Świętym mamy na zawsze otwarty dostęp do Ojca pełnego miłosierdzia. Niech to będzie najlepsze wielkanocne życzenie: aby każdy z nas doświadczył i przyjął tę zwycięską miłość Boga Ojca. Ogarnięci Bożą miłością dzielmy się tym darem z naszymi braćmi. Potrzeba bowiem tej miłości w każdym wymiarze naszego życia, zwłaszcza społecznym i narodowym. Współczesność ciągle domaga się od nas świadectwa, że rzeczywiście tylko na Chrystusie i Jego zwycięstwie nad wszelkim złem, na głoszonej przez Niego prawdzie, sprawiedliwości i miłości można budować lepszą przyszłość. Okres Wielkanocny trwa pięćdziesiąt dni czyli do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego.
2. Jutro drugi dzień świąt – Poniedziałek w Oktawie Wielkanocy. Tego dnia tradycyjnie wspieramy naszą modlitwą i ofiarą KUL. Po każdej Mszy świętej zbiórka do puszek na Katolicki Uniwersytet Lubelski.
3. Za tydzień Niedziela Miłosierdzia Bożego. Zapraszamy o godz. 15.00 na koronkę do Bożego Miłosierdzia i Mszę świętą. Intencje na Mszę świętą zbiorową o godz. 15.00 można składać w zakrystii lub kancelarii parafialnej. Nowenna przed Świętem Miłosierdzia Bożego po Mszy świętej o godz.18.00, jedynie w piątek o godz.15.00.
4. W niedzielę Miłosierdzia Bożego (23 kwietnia 2017) w Archidiecezji Warszawskiej odbędą się uroczystości związane ze Świętem Bożego Miłosierdzia:
– godz. 11.00 – w parafii Miłosierdzia Bożego i Św. Faustyny, przy ul. Żytniej 1, Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz odprawi uroczystą Mszę świętą, podczas której dokona konsekracji miejscowego kościoła;
– godz. 12.00 – w diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ożarowie Mazowieckim zostanie odprawiona uroczysta Msza święta pod przewodnictwem Wiceprowincjała Księży Pallotynów – Ks. Waldemara Pawlika SAC; godz. 15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia, a po niej Msza święta; w sobotę poprzedzającą Niedzielę Miłosierdzia, tj., 22 kwietnia, o godz. 16.15 odbędzie się Koncert Mietka Szcześniaka, który zaprezentuje poezję ks. Jana Twardowskiego tematycznie związaną z Miłosierdziem Bożym;
– godz. 15.00 – w Parku Moczydło w Warszawie na Woli (u zbiegu ulic Górczewskiej i Deotymy) przy figurze Jezusa Miłosiernego zostanie odprawiona uroczysta Msza święta pod przewodnictwem Jego Eminencji Kazimierza Kardynała Nycza Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego. Po Mszy świętej odbędzie się koncert Eleni.
5. Zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego we wszystkich kościołach Archidiecezji Warszawskiej zostanie przeprowadzona zbiorka do puszek na rzecz ofiar w Syrii i mieszkańców Aleppo. Można włączyć się też indywidualnie w pomoc rodzinom syryjskim za pośrednictwem strony internetowej: www.rodzinarodzinie.caritas.pl
6. Do zawarcia sakramentu małżeństwa przygotowują się: Daniel Leszczyński, kawaler & Natasza Dominika Witkowska, panna, obydwoje z naszej parafii, zapowiedź druga.
Niech Zmartwychwstały Chrystus obdarza swoim pokojem i radością… Niech umacnia w nas nadzieję i wiarę, że po trudach życia i my zmartwychwstaniemy, a śmierć jest tylko przejściem….Życzymy doświadczenia bliskości Pana Boga w codziennym życiu oraz nadziei na to, że „śmierci już odtąd nie będzie. Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu już odtąd nie będzie, bo pierwsze rzeczy przeminęły”. (Ap 21,4)
Radosnego świętowania Zmartwychwstania Pańskiego!