XII NIEDZIELA ZWYKŁA – 25 czerwca 2017 r.
1. Kończy się czerwiec – miesiąc naszej szczególnej modlitwy do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Przez udział w nabożeństwach czerwcowych wynagradzamy Bożemu Sercu za grzechy nasze i bliźnich, wszelkie zniewagi i braki w wierze, dziękujemy za Boże miłosierdzie i prosimy o wytchnienie I pociechę w codziennych troskach. Dziś wielu ludzi próbuje urządzać świat i swoje życie bez Pana Boga albo wbrew Bogu. Pamiętajmy, że Serce Jezusowe jest jedynym źródłem zdolnym rozgrzać serca ludzi do miłości Pana Boga i bliźniego.
2. Dzisiaj o godz. 16.45 spotkanie Bractwa Szkaplerza Świętego i wszystkich, którzy przyjęli znak szkaplerza oraz tych, którzy w tym roku we wspomnienie Matki Bożej z Góry Karmel (tj. 16 lipca) chcą go przyjąć.
3. We wtorek, 27 czerwca, czcimy Matkę Bożą Nieustającej Pomocy. W naszym kościele, zwłaszcza w każdą środę o godz. 18.00 , zwracamy się do Niej jak do naszej Matki i Pośredniczki, przedkładając Bogu Ojcu podziękowania, prośby osobiste i wspólnotowe. Niech Maryja, Matka Nieustannie Pomagająca, uczy nas tej samej pięknej postawy – pomagania innym!
4. W środę, 28 czerwca, celebracją wieczornej Mszy Świętej wigilijnej o godz. 18.00 wchodzimy w uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła. W kalendarzu liturgicznym pod datą 29 czerwca czcimy ich razem, bo są dwoma wielkimi filarami, na których wsparty jest Kościół rzymski. Tradycja głosi, że ponieśli śmierć męczeńską tego samego dnia. Przez ich wstawiennictwo będziemy polecać Bogu zwłaszcza pasterzy Chrystusowej owczarni. Swoimi modlitwami obejmijmy również obecnego papieża Franciszka – Piotra naszych czasów. To także dzień imienin naszego ks. Pawła, pamiętajmy w tym dniu szczególnie o modlitwie w Jego intencji.
5. W środę 28 VI patronuje nam św. Ireneusz z Lyonu (ok. 130-202), wykształcony teolog, obrońca tradycji apostolskiej i męczennik, ojciec i doktor Kościoła.
6. Trwają zapisy młodzieży z klas III gimnazjalnych i starszej, pragnącej przygotowć się do sakramentu bierzmowania. Zapisy w kancelarii i zakrystii do końca czerwca, początek przygotowania we wrześniu.
7. Na czas wakacyjny czyli od 26 czerwca do 31 sierpnia nie będzie w dni powszednie Mszy świętej o godz. 8.00. Pozostałe Msze bez zmian.
8. Jeszcze przed wakacyjnym wyjazdem warto skorzystać z sakramentu pokuty. W naszym kościele okazja do spowiedzi świętej codziennie 20 minut przed Mszą świętą lub po jej zakończeniu, w niedzielę podczas Mszy świętych. Trwa też całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu od poniedziałku do piątku, w czasie wakacyjnym w godz. 7.45 do 18.00.
9. Do sakramentu małżeństwa przygotowują się: Marek Maksymilian Włodarski, kawaler z naszej parafii & Ewelina Walczuk, panna z parafii św. Szczepana w Warszawie oraz Tomasz Wendland, kawaler z naszej parafii & Monika Zofia Zalewska, panna z parafii św. Andrzeja Boboli w Warszawie – zapowiedzi 1.
10. W minionym tygodniu zmarli nasi parafianie: śp. Krystyna Ożóg i śp. Jerzy Mazio . Polećmy ich Miłosiernemu Bogu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

Wszystkim wyjeżdżającym życzymy, aby wakacje i urlopy były miłym wypoczynkiem, ale też czasem pełnym dobra i duchowego wzrostu.

XI NIEDZIELA ZWYKŁA – 18 czerwca 2017 r.
Ogłoszenia duszpasterskie
1. Minęła połowa czerwca, miesiąca poświęconego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Zapytajmy się, na ilu nabożeństwach czerwcowych byłem (byłam), ile razy pobożnie odmówiłem Litanię do Serca Pana Jezusa czy Koronkę do miłosierdzia Bożego albo Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego, może jakąś inną modlitwę wynagrodzenia i przebłagania, ile chwil poświęciłem na cichą adorację i rozmowę z Bogiem ukrytym w Najświętszym Sakramencie? On codziennie na nas czeka podczas każdej Mszy Świętej i czerwcowego nabożeństwa, a od poniedziałku do piątku przez cały dzień na adoracji. Możliwości mamy wiele i tylko od nas samych zależy, jak spożytkujemy czas, który jest nam zadany, abyśmy się uświęcali i abyśmy pomagali także innym dojść do świętości. Nabożeństwa czerwcowe sprawujemy w każdą niedzielę i święto o godz. 17.30, a w dni powszednie po wieczornej Mszy świętej około 18.30. W czwartek na zakończenie dawnej oktawy Bożego Ciała obrzęd błogosławieństwa wianków.
2. We wtorek, 20 czerwca, przypada ustanowiony przez ONZ w 2000 roku Międzynarodowy Dzień Uchodźcy. Przypomnijmy: uchodźca to osoba, która z powodu obaw przed prześladowaniem, ze względu na rasę, religię, narodowość, poglądy polityczne pozostaje poza swoim krajem i nie może liczyć na ochronę swoich praw w kraju ojczystym. Takich osób na całym świecie są setki tysięcy. Ten dzień ma upamiętnić ich odwagę i siłę, ich tęsknotę za rodzinną ziemią i za bliskimi. Również w naszych modlitwach starajmy się przynieść im ulgę w ich cierpieniach.
3. W tym tygodniu, w piątek, 23 czerwca, przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, a jednocześnie ustanowiony z inicjatywy św. Jana Pawła II Światowy dzień modlitw o uświęcenie kapłanów. Podczas Eucharystii o godz. 18.00 będziemy gorąco prosić, aby Pan Jezus uczynił serca nasze według Serca swego oraz o święte życie dla kapłanów w naszej diecezji i w całym Kościele powszechnym. Z racji uroczystości w piątek nie będzie obowiązywał post od potraw mięsnych.
4. W ten sam dzień, 23 czerwca, obchodzimy Dzień Ojca. Naszymi modlitwami obejmijmy wszystkich ojców z naszej wspólnoty parafialnej, aby godnie i z miłością wypełniali swoje obowiązki w codziennych staraniach o swoje rodziny, a zmarłym by dobry Bóg otworzył bramy nieba.
5. W sobotę, 24 czerwca, przypada kolejna uroczystość – Narodzenie św. Jana Chrzciciela, który przygotował drogę Jezusowi Chrystusowi. W Litanii do wszystkich świętych jest wymieniany na pierwszym miejscu, zaraz po Maryi. To wielki nauczyciel i świadek Bożej prawdy, który był gotów oddać za nią życie. Ciesząc się narodzinami św. Jana Chrzciciela, warto pomyśleć nad swoim życiem, nad zgodnością naszych czynów, słów i postaw z wyznawaną przez nas wiarą, z praktykowaną pobożnością. Wpatrując się we wzór św. Jana Chrzciciela, prosząc go o siłę, kroczmy przez naszą codzienność w obecności Pana Boga.
6. Zbliża się koniec roku katechetycznego i szkolnego. Przypominamy dzieciom, młodzieży i rodzicom, że każde dzieło, aby przyniosło dobre owoce, aby było dobrze zakończone, powinno być ofiarowane Panu Bogu. Warto w modlitwach nie tylko prosić, ale i dziękować za otrzymane dobro, za przeżyty z Bogiem czas. Niech nie zabraknie tego dziękczynienia na Mszy świętej na zakończenie roku w najbliższy piątek o godz. 9.00. Będziemy też prosić o dobre przeżycie czasu wakacji.
7. Trwają zapisy młodzieży z klas III gimnazjalnych i starszej, pragnącej przygotowć się do sakramentu bierzmowania. Zapisy w kancelarii i zakrystii do końca czerwca, początek przygotowania we wrześniu.
8. W najbliższą sobotę organizujemy spływ kajakowy rzeką Rawką. Wyjazd po Mszy świętej o godz. 8.00. Są jeszcze dwa wolne miejsca, koszt 50 zł. Zapisy w zakrystii.
9. W tym tygodniu patronuje nam 21 VI – św. Alojzy Gonzaga (1568-1591), zakonnik, który obok św. Stanisława Kostki jest patronem katolickiej młodzieży i służby liturgicznej.
10. Do sakramentu małżeństwa przygotowują się: Adam Kowalczyk, kawaler & Aneta Jasińska, panna obydwoje z naszej parafii – zapowiedź 2.
11. W minionym tygodniu zmarł nasz parafianin śp. Władysław Taraszkiewicz . Polećmy go Miłosiernemu Bogu. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…

NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA
15 czerwca 2017 r.
Ogłoszenia duszpasterskie
1. Dzisiejsza uroczystość jest ściśle związana z tym, co działo się w Wieczerniku w Wielki Czwartek. Pan Jezus ustanowił wówczas sakrament Eucharystii, dając Apostołom do spożywania swoje Ciało i Krew pod postaciami chleba i wina. Ponieważ podczas Triduum Paschalnego skupiamy się na celebracji męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa, dlatego też celebrowanie wszelkich innych tajemnic i wydarzeń jest przeniesione na późniejszy czas w ciągu roku. Inicjatorką ustanowienia tego święta była św. Julianna z Cornillon, żyjąca w XIII wieku we Francji. Tamtejszy biskup po wyborze na papieża już jako Urban IV wprowadził obchody święta Bożego Ciała w Rzymie w 1264 roku, natomiast papież Jan XXII na początku XIV wieku zatwierdził je dla całego Kościoła. Z racji, że jest to święto tzw. nakazane i każdego katolika obowiązuje uczestnictwo we Mszy świętej, tego dnia porządek jak w każdą niedzielę. O godz. 16.00 po uroczystych nieszporach wyjdziemy z Najświętszym Sakramentem w procesji i ze śpiewem na ulice naszej parafii, złożyć świadectwo wiary w rzeczywistą obecność Pana Jezusa. Zapraszamy asystę liturgiczną, dziewczynki pierwszokomunijne, rocznicowe i starsze do sypania kwiatów, a panów do niesienia baldachimu i chorągwi. Prosimy o przestawienie samochodów oraz przystrojenie balkonów i okien na trasie procesji, a przede wszystkim otwórzmy Panu Jezusowi nasze serca, aby mogło je opromienić Jego błogosławieństwo. Po procesji będzie jeszcze sprawowana Eucharystia o godz. 18.00.
2. Przeżyjmy ten dzień w atmosferze dziękczynienia przede wszystkim za ów wielki dar, jakim jest realna obecność naszego Mistrza i Pana pośród nas pod postacią chleba. Dziękujmy za to, że możemy codziennie przyjmować ten pokarm i starajmy się z tego jak najczęściej korzystać, by jednoczyć się z Chrystusem w drodze do Ojca. Pamiętajmy jednak, aby do stołu Pańskiego nie przystępować niegodnie, w stanie grzechu ciężkiego, gdyż w ten sposób oddalamy się jeszcze bardziej od naszego Boga. I to, co miało nas prowadzić do życia, może stać się przyczyną potępienia. Dlatego został nam dany również sakrament pojednania, który ma przywracać naszą jedność z miłującym i miłosiernym Bogiem. Nie zapomnijmy zatem o tych sakramentach i ich szafarzach, czyli kapłanach. Nie byłoby Eucharystii, gdyby nie było komu jej sprawować. Dzisiaj dziękujmy Panu Bogu także za nich, prosząc o łaski potrzebne do godnego sprawowania posługi, do której zostali wezwani.
3. Przez cały tydzień, do następnego czwartku, 22 czerwca, będziemy uwielbiać Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Codzienną Mszę Świętą o godz. 18.00 zakończymy procesją eucharystyczną wokół kościoła i eucharystycznym błogosławieństwem. Choć nie będą to dni wolne od pracy i zajęć, postarajmy się przyjść na to spotkanie z Panem Jezusem utajonym w Najświętszym Sakramencie.
4. Zróbmy w tym czasie postanowienie, że jeszcze częściej będziemy odwiedzać Jezusa Eucharystycznego. Zdarza się, że w codziennym pośpiechu i starsi, i młodsi przechodzą obok kościoła, a może warto zatrzymać się, wstąpić na kilka minut osobistej adoracji Pana Jezusa pod postacią chleba. Chrystus czeka na uwielbienie, na przeproszenie, na spotkanie, na rozmowę – czeka na każdego z nas. Już od jutra rozpoczynamy w naszym kościele całodzienną adorację Najświętszego Sakramentu, która odbywać się będzie od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 do 18.00, z wyjątkiem świąt nakazanych, które wypadają w tygodniu.

Trwajmy dziś w postawie adoracji, dziękując Panu Bogu za dar Eucharystii,
byśmy “mieli życie w sobie”.