IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 26 marca 2017 r.
1. Dzisiejsza, już czwarta niedziela Wielkiego Postu różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. Widzimy to nawet w zmianie postnego fioletu na różowy kolor szat liturgicznych. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku.
2. Dziś o 16.30 spotkanie Bractwa Szkaplerznego, a o 17.15 zapraszamy na Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym. Natomiast Droga krzyżowa w piątek o godz. 8.30 i 18.30.
3. Dzisiejsza niedziela przykrywa wspomnienie Dobrego Łotra. Jego kult rozpowszechnili franciszkanie, którzy przedstawiali go jako patrona skazanych na śmierć. Patronuje on również więźniom, kapelanom więziennym, przewoźnikom, proszącym o dobrą śmierć, pokutującym i nawróconym grzesznikom, a także skruszonym złodziejom. Wszyscy życiowo pogubieni zwracają się do niego o pomoc i wstawiennictwo, ponieważ jest on wzorem doskonałego żalu za grzechy. Wspomnienie Dobrego Łotra od 2009 roku obchodzimy w Kościele jako Dzień Modlitw za Więźniów. Od średniowiecza znane są dwie nowenny i litania do Dobrego Łotra.
4. Od przyszłej niedzieli, tj. od 2 kwietnia rozpoczynamy wielkopostne rekolekcje parafialne, które poprowadzi o. Albert z zakonu ojców paulinów. Rekolekcje potrwają do środy, 5 kwietnia. Dobrze wykorzystajmy ten czas, aby ugruntować w sobie człowieka prawego sumienia i autentycznie zaangażowanego w budowanie królestwa Bożego: królestwa prawdy i życia, sprawiedliwości, miłości i pokoju w naszych rodzinach, we wspólnocie parafialnej, w miejscach pracy i w całym społeczeństwie. Nauki rekolekcyjne podczas każdej Mszy świętej. W tygodniu dodatkowa Msza święta o godz. 11.00. Dzień spowiedzi rekolekcyjnej przypada we wtorek 4 kwietnia. Będziemy spowiadali pół godziny przed każdą Mszą świętą i jeśli będzie potrzeba, także podczas Mszy.
5. Od jutra swoje wielkopostne rekolekcje przeżywać będą dzieci i młodzież ze szkół z terenu naszej parafii, które poprowadzą klerycy naszego seminarium według planu podanego w szkołach. Prosimy o modlitwę całej parafii o błogosławione owoce tego czasu dla prowadzących i uczestników.
6. Przy ołtarzu św. Józefa wystawiony jest kosz na jałmużnę wielkopostną, na produkty żywnościowe dla zmagających się z biedą.
7. W tym tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca. Powierzymy naszą wspólnotę, każde rodzące się w niej i godnie kończące się życie Sercu Maryi – najlepszej z matek. Ruch Rodzin Nazaretańskich zaprasza na godz. 11.00 na Mszę świętą, adorację i różaniec, w ramach przygotowania do 100-lecia objawień fatimskich.
8. Jest już ostatnia okazja, by zapisać się na pielgrzymkę samolotowo-autokarową po Portugalii, z trzydniowym pobytem w Fatimie q dniach 31.05 – 06.06.2017r., z okazji 100-lecia Objawień Fatimskich. Szczegóły i zapisy w zakrystii lub kancelarii parafialnej.
9. W przyszłą niedzielę, 2 kwietnia zapraszamy wszystkich, szczególnie rodziny z dziećmi do uczestnictwa w XII Marszu Świętości Życia. Przejdzie on od kolumny Zygmunta do Bazyliki Świętego Krzyża pod hasłem “Tak dla życia”, by przypomnieć o potrzebie troski o życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Początek marszu godz. 12.00. Wtedy też rozpocznie się akcja “Pielucha dla malucha”, podczas której zbierane będą pampersy, mleko i środki higieny dla niemowląt z Domu Samotnej Matki w Chyliczkach, prowadzonego przez Archidiecezję Warszawską.
10. W ostatnim tygodniu zmarły nasze parafianki: śp. Janina Maria Traczyk i śp. Zuzanna Bojarska. Polećmy je Miłosiernemu Bogu. Wieczny odpoczynek…

III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
19 marca 2017 r. – Ogłoszenia duszpasterskie
1. Pamiętajmy, że najważniejszym zadaniem w tym świętym czasie jest nasze nawrócenie. Chodzi
o nawrócenie we wszystkich wymiarach naszego życia osobistego i społecznego, rodzinnego. Potrzeba wiele pokory i silnej wiary w Boże miłosierdzie. Nawrócenie ma się bowiem dokonać przede wszystkim w naszym sercu. Pomagają nam w tym zewnętrzne praktyki pokutne oraz udział w wielkopostnych nabożeństwach: piątkowej Drodze krzyżowej o godz. 8.30 i 18.30 i niedzielnych Gorzkich żalach o godz. 17.15. Przypominamy, że za pobożny udział w tych nabożeństwach można uzyskać odpust zupełny.
2. Wielki Post jest czasem dobrych postanowień, odwrócenia się od zła i czynienia dobra. Warto, żeby te postanowienia miały bardzo konkretny wymiar. Niech to będą konkretne wyrzeczenia, niech to będzie codzienna dodatkowa chwila przeznaczona na lekturę Pisma Świętego, na rozmyślanie męki i śmierci Pana Jezusa, na modlitwę, zastanowienie się nad własnym życiem i postępowaniem. Pamiętajmy o dobrym przeżyciu sakramentu pokuty i pojednania. Przystąpienie do niego w tym czasie jest przecież naszym obowiązkiem. Spowiedź codziennie 20 minut przed każdą Mszą świętą lub po jej zakończeniu, zaś w niedzielę podczas Mszy świętych.
3. Dzisiaj spotkanie z dziećmi przygotowującymi się do I Komunii świętej po Mszy świętej o godz. 10.30. Rodzice mają swoje spotkanie w środę o godz. 19.00.
4. W najbliższy piątek zapraszamy na Drogę krzyżową o godz. 18.30, prowadzoną przez teatr „Logos” z Łodzi. Obrazom poszczególnych stacji zapowiadanych w języku polskim i angielskim, towarzyszyć będzie muzyka klasyczna. Każdy z uczestników będzie mógł otrzymać płytkę DVD z muzyką i obrazem.
Z racji przygotowań do wieczornej Drogi krzyżowej, adoracja w najbliższy piątek trwać będzie od godz. 15.00 do 16.00, z możliwością sakramentalnej spowiedzi.
5. Do końca Wielkiego Postu trwać będzie Modlitwa w wielkopostnych Kościołach stacyjnych na terenie Warszawy z całodzienną spowiedzią. Szczegóły na plakacie przy wyjściu z kościoła.
6. Przez cały Wielki Post trwa wielkopostna akcja trzeźwości. W tym roku trud związany z abstynencją ofiarujemy w intencji dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej oraz ich rodzin, aby Chrystus naprawdę i w pełni zamieszkał w ich sercach i aby ta przyjaźń przetrwała wszelkie życiowe próby. Niech nasze rodziny będą prawdziwymi Kościołami domowymi, które będą promieniowały wśród świata żywą wiarą.
7. W kalendarzu liturgicznym rozpoczynającego się tygodnia przypadną dwie ważne uroczystości. Ponieważ w tym roku 19 marca przypadł w niedzielę, dlatego w poniedziałek, 20 marca, Kościół będzie obchodził uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i opiekuna Pana Jezusa. Msze Święte o godz. 7.00, 8.00 i 18.00. Papież bł. Pius IX w 1870 roku ogłosił św. Józefa patronem Kościoła powszechnego i rodzin chrześcijańskich. Podczas Mszy Świętej tego dnia przez wstawiennictwo opiekuna Najświętszej Rodziny będziemy modlić się za mężów i ojców z naszej wspólnoty parafialnej i o godne wypełnianie przez nich swojego powołania. Kiedy wokół tyle trudności i codziennych kłopotów, warto zwracać się o pomoc do św. Józefa nie tylko w dniu jego święta. Święty Józef jest też patronem dobrej śmierci. Według tradycji odszedł z tego świata w ramionach samego Pana Jezusa. Jego wstawiennictwu będziemy zatem polecać wszystkich konających.
8. Natomiast w sobotę, 25 marca, przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Uroczystość tę obchodzimy w Kościele jako Dzień Świętości Życia oraz Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Życie – wielki dar Stwórcy – jest święte od poczęcia w łonie matki aż do śmierci, domaga się poszanowania i obrony. Pamiętajmy, że nikt oprócz Pana Boga nie ma nad nim władzy.
9. W dniach 31.05 – 06.06.2017r., w roku 100-lecia Objawień Fatimskich, organizujemy pielgrzymkę samolotowo-autokarową po Portugalii, z trzydniowym pobytem w Fatimie. Szczegóły i zapisy w zakrystii lub kancelarii parafialnej.
10. Polskie Towarzystwo Genealogiczne oraz Warszawskie Towarzystwo Genealogiczne we współpracy z Parafią Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie zapraszają serdecznie na drugie już WARSZTATY GENEALOGICZNE DLA POCZĄTKUJĄCYCH albo Jak odnaleźć swoich przodków z pomocą ksiąg metrykalnych i innych źródeł? Szczegóły na plakacie.
11. Przy ołtarzu św. Józefa wystawiony jest kosz na jałmużnę wielkopostną, na produkty żywnościowe dla zmagających się z biedą.Caritas zbiera dziś po każdej Mszy świętej ofiary do puszek na swoich podopiecznych.
12. W ostatnią niedzielę zwaną „Ad Gentes” – przeżywaliśmy Dzień modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Dzięki pomocy parafialnego Caritas udało się zebrać 937,80.
12. Bóg zapłać za ofiary składane dziś na tace na cele inwestycyjne w naszej parafii. Przygotowane są już prawie wszystkie okna do montażu w kościele, a w kaplicy Matki Bożej Szkaplerznej nowe oświetlenie ołtarza oraz projektor do wyświetlania filmów.

12 marca 2017 r. – II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
Ogłoszenia duszpasterskie
1. Kościół na różne sposoby pragnie nam pomóc, abyśmy święty czas Wielkiego Postu przeżyli z jak największym duchowym pożytkiem. Czyni to zwłaszcza przez głoszenie słowa i sprawowanie sakramentu pokuty i pojednania. Czyni to także przez organizowanie w tym czasie rekolekcji. W naszej parafii w tym roku, od V niedzieli Wielkiego Postu, tj. od 2 do 5 kwietnia. Przypominamy, że w naszym kościele w każdy piątek o godz. 8.30 i 18.30 razem z Chrystusem i Jego bolejącą Matką przemierzamy Drogę krzyżową, a w niedziele o godz. 17.15 rozpamiętujemy mękę Pana Jezusa podczas Gorzkich żali. Wszystkich parafian zachęcam do licznego udziału w tych nabożeństwach. Nie lekceważmy i nie odrzucajmy możliwości pogłębienia wiary i prawdziwego nawrócenia.

2. Dzisiejsza niedziela nazywana jest niedzielą Ad Gentes. Naszymi modlitwami obejmujemy także głoszenie Ewangelii Chrystusowej na misjach i tych, którzy dobrą nowinę o zbawieniu niosą na krańce ziemi. Oni często na wzór Chrystusa cierpią prześladowania i płacą najwyższą cenę z własnego życia dla odkupienia innych braci. Ofiarami do puszek, po każdej dzisiejszej Mszy świętej, wspieramy misjonarzy i wszelkie dzieła misyjne. Niech to będzie wyraz naszej solidarności i wymierny udział w misji ewangelizacyjnej Kościoła.

3. Wpatrzeni w Ukrzyżowanego, który dla nas wyrzekł się wszystkiego i złożył w ofierze swoje życie, z ochoczym sercem podejmujmy trud dobrowolnego umartwienia, jako wynagrodzenie za grzechy nasze i naszych bliźnich. Zróbmy dobre postanowienia, powstrzymujmy się od udziału w głośnych rozrywkach, od spożywania napojów alkoholowych, palenia, aby w ten sposób wynagrodzić Panu Bogu grzechy pijaństwa, rozwiązłości, nieuczciwości i wszelki brak pokory. Nie zapominajmy, że Wielki Post jest czasem powagi, pokuty i modlitwy. Niech go nie zakłócą huczne spotkania czy imprezy rozrywkowe. Kochani Rodzice i Wychowawcy, z większą troską spójrzcie
w tym czasie na swoje dzieci. To na Was spoczywa obowiązek dobrego wychowania młodego pokolenia, także w duchu tradycji i naszej polskiej pobożności.

4. W najbliższy poniedziałek przypada 4. rocznica wyboru papieża Franciszka na stolicę Piotrową. Powierzajmy go Bożej Opatrzności oraz opiece Matki Najświętszej w naszych osobistych modlitwach, aby bezpiecznie zdołał przeprowadzić Kościół przez burzliwe współczesne czasy.

5. Do końca Wielkiego Postu trwać będzie Modlitwa w wielkopostnych Kościołach stacyjnych na terenie Warszawy z całodzienną spowiedzią. Szczegóły na plakacie przy wyjściu z kościoła.

6. Przypominamy, że w każdy piątek Wielkiego Postu za odmówienie modlitwy do Chrystusa ukrzyżowanego: Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu oraz za udział w Drodze krzyżowej, a także w każdą niedzielę za udział w nabożeństwie Gorzkich żali oraz za odprawienie przynajmniej trzydniowych rekolekcji można uzyskać odpust zupełny.

7. Za tydzień spotkanie z dziećmi przygotowującymi się do I Komunii świętej po Mszy świętej o godz. 10.30.

8. W dniach 31.05 – 06.06.2017r., w roku 100-lecia Objawień Fatimskich, organizujemy pielgrzymkę samolotowo-autokarową po Portugalii, z trzydniowym pobytem w Fatimie. Szczegóły i zapisy w zakrystii lub kancelarii parafialnej, ilość miejsc ograniczona.

9. Do sakramentu małżeństwa przygotowują się: Ireneusz Tomasz Iwanowski, wdowiec & Beata Joanna Jurewicz, panna, obydwoje z naszej parafii – zapowiedź druga.