26 marca 2017 IV Niedziela Wielkiego Postu Ogłoszenia duszpasterskie

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 26 marca 2017 r.
1. Dzisiejsza, już czwarta niedziela Wielkiego Postu różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. Widzimy to nawet w zmianie postnego fioletu na różowy kolor szat liturgicznych. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku.
2. Dziś o 16.30 spotkanie Bractwa Szkaplerznego, a o 17.15 zapraszamy na Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym. Natomiast Droga krzyżowa w piątek o godz. 8.30 i 18.30.
3. Dzisiejsza niedziela przykrywa wspomnienie Dobrego Łotra. Jego kult rozpowszechnili franciszkanie, którzy przedstawiali go jako patrona skazanych na śmierć. Patronuje on również więźniom, kapelanom więziennym, przewoźnikom, proszącym o dobrą śmierć, pokutującym i nawróconym grzesznikom, a także skruszonym złodziejom. Wszyscy życiowo pogubieni zwracają się do niego o pomoc i wstawiennictwo, ponieważ jest on wzorem doskonałego żalu za grzechy. Wspomnienie Dobrego Łotra od 2009 roku obchodzimy w Kościele jako Dzień Modlitw za Więźniów. Od średniowiecza znane są dwie nowenny i litania do Dobrego Łotra.
4. Od przyszłej niedzieli, tj. od 2 kwietnia rozpoczynamy wielkopostne rekolekcje parafialne, które poprowadzi o. Albert z zakonu ojców paulinów. Rekolekcje potrwają do środy, 5 kwietnia. Dobrze wykorzystajmy ten czas, aby ugruntować w sobie człowieka prawego sumienia i autentycznie zaangażowanego w budowanie królestwa Bożego: królestwa prawdy i życia, sprawiedliwości, miłości i pokoju w naszych rodzinach, we wspólnocie parafialnej, w miejscach pracy i w całym społeczeństwie. Nauki rekolekcyjne podczas każdej Mszy świętej. W tygodniu dodatkowa Msza święta o godz. 11.00. Dzień spowiedzi rekolekcyjnej przypada we wtorek 4 kwietnia. Będziemy spowiadali pół godziny przed każdą Mszą świętą i jeśli będzie potrzeba, także podczas Mszy.
5. Od jutra swoje wielkopostne rekolekcje przeżywać będą dzieci i młodzież ze szkół z terenu naszej parafii, które poprowadzą klerycy naszego seminarium według planu podanego w szkołach. Prosimy o modlitwę całej parafii o błogosławione owoce tego czasu dla prowadzących i uczestników.
6. Przy ołtarzu św. Józefa wystawiony jest kosz na jałmużnę wielkopostną, na produkty żywnościowe dla zmagających się z biedą.
7. W tym tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca. Powierzymy naszą wspólnotę, każde rodzące się w niej i godnie kończące się życie Sercu Maryi – najlepszej z matek. Ruch Rodzin Nazaretańskich zaprasza na godz. 11.00 na Mszę świętą, adorację i różaniec, w ramach przygotowania do 100-lecia objawień fatimskich.
8. Jest już ostatnia okazja, by zapisać się na pielgrzymkę samolotowo-autokarową po Portugalii, z trzydniowym pobytem w Fatimie q dniach 31.05 – 06.06.2017r., z okazji 100-lecia Objawień Fatimskich. Szczegóły i zapisy w zakrystii lub kancelarii parafialnej.
9. W przyszłą niedzielę, 2 kwietnia zapraszamy wszystkich, szczególnie rodziny z dziećmi do uczestnictwa w XII Marszu Świętości Życia. Przejdzie on od kolumny Zygmunta do Bazyliki Świętego Krzyża pod hasłem “Tak dla życia”, by przypomnieć o potrzebie troski o życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Początek marszu godz. 12.00. Wtedy też rozpocznie się akcja “Pielucha dla malucha”, podczas której zbierane będą pampersy, mleko i środki higieny dla niemowląt z Domu Samotnej Matki w Chyliczkach, prowadzonego przez Archidiecezję Warszawską.
10. W ostatnim tygodniu zmarły nasze parafianki: śp. Janina Maria Traczyk i śp. Zuzanna Bojarska. Polećmy je Miłosiernemu Bogu. Wieczny odpoczynek…