25 grudnia Uroczystość Narodzenia Pańskiego

UROCZYSTOŚĆ NARODZENIA PAŃSKIEGO
25 grudnia 2016 r.
l. W święta Bożego Narodzenia radujemy się z faktu, że Pan Bóg wkroczył w dzieje ludzkości, że „Słowo Ciałem się stało i zamieszkało między nami”. Aby przeżyć tę tajemnicę prawdziwie po chrześcijańsku, nie ograniczajmy się tylko do zewnętrznych obrzędów i zwyczajów. Zechciejmy dotrzeć do źródła tej radości, do samej tajemnicy wcielenia. Przeżywajmy te święta w gronie rodzinnym, pochyleni nad dobrą nowiną zwiastującą pokój i miłość.

2. Niech przejawem takiego przeżywania tych świąt będzie wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. To piękny polski zwyczaj, niestety, zanikający już w naszych rodzinach i w naszej współczesnej kulturze. Polskie kolędy zawierają bogate treści teologiczne, czerpią z narodowej tradycji i historii. Niech polskie katolickie domy w tym czasie rozbrzmiewają kolędą płynącą nie tylko z głośników radiowych i telewizyjnych, ale przede wszystkim z naszych serc.

3. Rozpoczęliśmy oktawę i okres Narodzenia Pańskiego, niezwykle bogaty w znaki Bożej obecności, który będzie trwał do niedzieli Chrztu Pańskiego, 8 stycznia. Msze święte w Uroczystość Bożego Narodzenia jak w każdą niedzielę, zaś w drugi dzień świąt, czyli 26 grudnia nie będzie Mszy świętej o godz. 13.30, pozostałe Msze bez zmian. Taca w drugi dzień świąt przeznaczona będzie na Katolicki Uniwersytet Lubelski.

4. Oktawę Narodzenia Pańskiego ubogacają przypadające w najbliższych dniach kolejne święta:
-w poniedziałek, 26 grudnia – św. Szczepana, pierwszego męczennika, który przypomina, że prawda o Zbawicielu warta jest każdej, nawet największej ofiary. Pamiętajmy, że wszyscy jesteśmy powołani do świętości;
-we wtorek, 27 grudnia, wspominamy św. Jana Apostoła, największego teologa wśród Ewangelistów;
-w środę, 28 grudnia, wspominamy św. Młodzianków, męczenników. Tradycyjnie jest to także dzień modlitw w intencji dzieci nienarodzonych. Tego dnia na świąteczną Eucharystię zapraszamy szczególnie rodziców z małymi dziećmi – zostanie im udzielone specjalne błogosławieństwo;
-w piątek, 30 grudnia, zgodnie z kalendarzem liturgicznym, będziemy obchodzili święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Kierując myśli ku Świętej Rodzinie, powierzymy Jej nasze rodziny – niech będą Bogiem silne i promieniujące wiarą.

5. Jeszcze w tym tygodniu – w sobotę – zakończymy rok kalendarzowy 2016. Był on brzemienny w wydarzenia na gruncie Kościoła powszechnego, w naszej Ojczyźnie, Parafii i w naszych rodzinach. Przeżywaliśmy nadzwyczajny Rok Miłosierdzia, radowaliśmy się 1050. rocznicą chrztu Polski, gościliśmy młodą cząstkę Kościoła powszechnego podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i wyjątkowego gościa – Ojca Świętego Franciszka, a w Parafii rocznica 150-lecia jej istnienia i poświęcenie nowych szat na obraz naszej Pani na Lesznie. Mamy za co dziękować, ale mamy również za co przepraszać i prosić Bożą Opatrzność o opiekę na naszą niepewną przyszłość, dlatego bardzo serdecznie zapraszamy na Eucharystię i specjalne nabożeństwo o godz. 18.00.

6.Wizyty duszpasterskie, zwane kolędą, kontynuować będziemy w nowym roku.

Życzymy wszystkim Drogim Parafianom i Gościom by ta Nowina dochodząca do nas z Betlejem, napełniała pokojem i radością. Niech te święta będą prawdziwie świętowaniem z Jezusem, który niesie swoje dary: łaskę, dziecięctwo Boże, radość i wewnętrzny pokój. Kiedy zaś zajdzie taka potrzeba, niech dopomaga wytrwać w tym twardym „żłobie” świata. By tak się stać mogło, koniecznie potrzeba nam: wierności Maryi…, troskliwości Józefa…,cierpliwości anielskiej…, mądrości Trzech Króli…, prostoty pasterzy…, pokoju betlejemskiej nocy i serca otwartego na tajemnicę Bożego Daru, czyli wciąż przychodzącego Boga. Błogosławionych świąt.