Ogłoszenia duszpasterskie 9 kwietnia 2017 r Niedziela Palmowa Męki Pańskiej
NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ
09 kwietnia 2017 r.
Ogłoszenia duszpasterskie
1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak dziś przychodzi do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim!”. Prośmy o łaskę, abyśmy w nadchodzącym czasie przeżyli szczery żal za nasze nieprawości po to, aby przeżyć prawdziwą radość z powodu nowego życia, które ofiaruje nam Zmartwychwstały. Obrzęd poświęcenia palm podczas każdej Mszy świętej.
2. Ostatnie Gorzkie żale w tegorocznym czasie Wielkiego Postu, z kazaniem pasyjnym, dzisiaj o godz. 17.15
3. Tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży. Wspominając ubiegłoroczne Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, łączmy się modlitewnie z młodymi, którzy gromadzą się dziś w Rzymie i w poszczególnych stolicach diecezji, aby zawsze pragnęli być blisko Chrystusa i chętnie odnawiali swoją przyjaźń z Panem Bogiem.
4. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może wyłączmy telewizory, odbiorniki radiowe, wszelkie odtwarzacze i inne media. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii.
5. Spowiedź w Wielkim Tygodniu od poniedziałku do środy, pół godziny przed każdą Mszą świętą, a gdy zajdzie taka potrzeba również podczas Mszy świętych.
6. Wielki Poniedziałek, 10 kwietnia, kieruje nasze myśli do tragicznego wydarzenia sprzed 7 lat. W tym dniu przypada bowiem 7. rocznica katastrofy polskiego prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Wspominając tamte chwile, prośmy Pana Boga o to, abyśmy wreszcie nauczyli się wyciągać właściwe wnioski z każdej dotykającej nas lekcji historii. Msza święta w intencji Ofiar katastrofy smoleńskiej o godz. 18.00.
7. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej świątyni rozpocznie się ona o godz. 19.00. Po hymnie Chwała na wysokości Bogu milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn Sław, języku, tajemnicę, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny.
8. W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i spożycie tylko trzech posiłków w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta; od tego postu osoby od 14. do rozpoczęcia 60. roku życia nie mają dyspensy. Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych Kościół zaleca przedłużyć też na Wielką Sobotę. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia Męki Pańskiej w naszym kościele o godz. 19.00. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego. Wcześniej, o godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego z nowenną przed Świętem Miłosierdzia Bożego oraz Droga krzyżowa.
9. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, uczestnicząc w obrzędzie błogosławienia potraw na stół wielkanocny. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od spożywania pokarmów mięsnych. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny w kaplicy Matki Bożej Szkaplerznej od godz. 9.00 do 17.00.
10. W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich parafian zachęcam do licznego udziału. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 20.00. Na Wigilię Paschalną Zmartwychwstania Pańskiego przynosimy świece. W niedzielę Zmartwychwstania Msza Święta Rezurekcyjna o godz. 6.00. Pozostałe Msze z wyjątkiem godz. 7.30, której nie będzie, jak w każdą niedzielę.
11. Liturgia Triduum Paschalnego w języku angielskim: w Wielki Czwartek
i Wielki Piątek godz. 17.30, Wigilia Paschalna Zmartwychwstania Pańskiego w Wielką Sobotę o godz. 22.30.
12. Przy ołtarzu św. Józefa wystawione są puszka i kosz na jałmużnę wielkopostną i na produkty żywnościowe dla ubogich. Wczoraj zostało wydanych kilkadziesiąt paczek dla 70 osób potrzebujących. Bóg zapłać za ofiarność darczyńców oraz pracę parafialnego Caritas. Po wszystkich Mszach świętych Caritas zbiera dzisiaj ofiary do puszek na kwiaty do grobu Pańskiego.
13. Do zawarcia sakramentu małżeństwa przygotowują się: Daniel Leszczyński, kawaler & Natasza Dominika Witkowska, panna, obydwoje z naszej parafii, zapowiedź pierwsza.
Przed nami najważniejsze dni roku liturgicznego, Triduum Paschalne i przeżywanie największych tajemnic zbawczych męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. Oby nie zabrakło w nich naszego żywego uczestnictwa. Błogosławionej Paschy.